Sympozjum Młodych Ornitologów jest organizowane przez Sekcję Ornitologiczną Studenckiego Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Łódzkiego. Jest to konferencja naukowa skierowana do studentów, doktorantów oraz wszystkich pasjonatów ornitologii. Głównym założeniem SMO jest stworzenie forum do integracji i wymiany doświadczeń pomiędzy osobami współtworzącymi ruch ornitologiczny w Polsce. Serdecznie zachęcamy młodych naukowców do zaprezentowania wyników badań o tematyce ornitologicznej w postaci wystąpienia ustnego lub posteru.
Termin IV edycji: 26-28 września 2025 r.
kontakt: smo@biol.uni.lodz.pl
CELE KONFERENCJI
- Prezentacja wyników badań i zagadnień badawczych poruszanych przez młodych ornitologów.
- Integracja i nawiązanie współpracy pomiędzy studenckimi kołami naukowymi.
- Promocja uczestnictwa w obozach ornitologicznych wśród studentów i młodych ornitologów. Zacieśnienie współpracy pomiędzy organizatorami obozów ornitologicznych.
- Wymiana doświadczeń z zakresu organizacji i funkcjonowania długoterminowych badań ornitologicznych.
- Przegląd inicjatyw umożliwiających rozwój i zdobywanie nowych doświadczeń.
II Sympozjum Młodych Ornitologów odbyło się w dniach 9 - 11 listopada 2018 r., w Centrum Edukacji Przyrodniczo-leśnej w Rogowie. Współorganizatorem była Sekcja Ornitologiczna Koła Naukowego Leśników Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W konferencji wzięło udział 66 uczestników, gości i prelegentów, reprezentujących 11 ośrodków akademickich.
Nagrodę za najlepsze wystąpienie na konferencji zdobył wtedy Stanisław Broński (Uniwersytet Jagielloński) za prezentację “Wstępna charakterystyka występowania siwerniaka Anthus spinoletta w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach oraz aktualny stan zbadania gatunku w Polsce”
III edycja Sympozjum Młodych ornitologów odbyła się na tereni Uniwersytetu Łódzkiego w terminie 30 września - 2 października 2022 roku.
- Nagroda za najlepszy referat w kategorii student - Jarosław Brodecki (Ocena przenikania mikroplastików do sieci troficznych na przykładzie dwóch gatunków ptaków wodnych aglomeracji łódzkiej)
- Nagroda za najlepszy referat w kategorii doktorant - Klaudia Szala, Marcin Tobółka, Adrian Surmacki (Rola pigmentacji skorupek jaj w doborze płciowym gąsiorka Lanius collurio)
- Nagroda z najlepszy poster - Marta Witkowska, Wojciech Wesołowski, Martyna Markiewicz, Jonasz Pakizer, Julia Neumann, Agnieszka Ożarowska, Włodzimierz Meissner (Temperatura i intensywności dokarmiania wpływają na liczebność krzyżówki Anas platyrhynchos zimującej w środowisku miejskim)
- Nagroda publiczności - Jarosław Brodecki (Ocena przenikania mikroplastików do sieci troficznych na przykładzie dwóch gatunków ptaków wodnych aglomeracji łódzkiej)
zdjęcia F. Prończuk