PROFIL PRACOWNIKA: Maja Dębska

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

Prowadzę zajęcia dydaktyczne z praktycznej nauki języka niemieckiego oraz konsultacje dla studentek i studentów. Pracuję naukowo koncentrując się na zagadnieniach dotyczących współczesnej literatury austriackiej oraz pojęcia muzyczności dzieła literackiego. Interesują mnie również badania nad miastem oraz miejsce przestrzeni w literaturoznawstwie. Na powyższe tematy publikuję artykuły w czasopismach i tomach zbiorowych. Biorę udział w międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych oraz w zebraniach naukowych i warsztatach literaturoznawczych. Obecnie pracuję nad dysertacją poświęconą austriackiemu autorowi Gertowi Jonke, zatytułowaną Ein literarischer Sprachkomponist. Musikalität im Schaffen von Gert Jonke.

BIOGRAM

Ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Łódzkim na kierunkach dziennikarstwo i (2013, specjalność język i kultura niemiecka) i filologia germańska (2019). Od 2019 r. jestem zatrudniona w Instytucie Filologii Germańskiej UŁ na stanowisku asystentki.

W 2011 r. ukończyłam II stopień Szkoły Muzycznej im St. Moniuszki w Łodzi.

ZAINTERESOWANIA

  • Literatura austriacka XX i XXI w.
  • Muzyczność dzieła literackiego, w szczególności w twórczości Gerta Jonke
  • Pogranicze i synteza sztuk, intermedialność, muzyka w literaturze
  • Związek tożsamości i narracji miejskiej z muzyką powstającą w miastach
  • Spatial turn, acoustic turn, sound studies

OSIĄGNIECIA

Na realizację moich zainteresowań naukowych na Uniwersytecie w Wiedniu otrzymałam Stypendium Republiki Austriackiej (OeAD; 2017) oraz Franz-Werfel-Stipendium für junge Universitätslehrer/innen der deutschen Sprache und österreichischen Literatur (2018-2019). Uczestniczę w programie naukowej opieki postypendialnej tego drugiego stypendium.

Opublikowałam ok. 20 tekstów naukowych i publicystycznych oraz wywiadów związanych z tematyką pogranicza sztuk i intermedialności, literaturą austriacką, muzycznością, przestrzenią miejską w czasopismach takich jak Musik und Ästhetik, Convivium. Germanistisches Jahrbuch Polen, Glissando. Magazyn o muzyce współczesnej, dérive – Zeitschrift für Stadtforschung, Germanistische Werkstatt, Dwutygodnik, Liberté! oraz w tomach wydawnictw Böhlau, Peter Lang, Wydawnictwie UŁ.

Brałam udział konferencjach międzynarodowych, m.in. w Research in the Arts, the Arts in Research (2020, online), Inspirationen: Klänge (2019, Budapeszt), Literarische Raumordnungen der Gegenwart (2018, Berlin), a także w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (2016) oraz na konferencjach na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Opolskim.

Ponadto byłam uczestniczką wymian naukowych na Uniwersytecie w Wiedniu (program Erasmus, 2011-2012 i 2016-2017), pobytów naukowych na Uniwersytecie w Giessen, seminariów naukowych w Giessen i Chemnitz, programów stażowych Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Odbyłam praktyki w czasopiśmie dérive – Zeitschrift für Stadtforschung z siedzibą w Wiedniu. Współorganizowałam w Wiedniu festiwal dotyczący badań nad miastem Ur5anize. Safe city (2014) oraz festiwal artystyczny Offene Ausstellung: Lodz in Wien (2012).

KONTAKT I DYŻURY

tel: 512-329-127

Pomorska 171/173 90-236 Łódź

wtorek: 11:45-13:45 Zapraszam na mój dyżur do pokoju 4.104. Jeśli to możliwe, proszę o wcześniejszy kontakt mailowy.