PROFIL PRACOWNIKA: Janusz Pietrzak
dr hab. Janusz Pietrzak
e-mail: janusz.pietrzak@uni.lodz.pl
PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE
CZYM SIĘ ZAJMUJĘ
1. Prowadzenie zajęć dydaktycznych
2. Realizacja projektów naukowych
3. Publikacja i upowszechnienie wyników badań
BIOGRAM
Archeolog i badacz architektury, absolwent kierunku Archeologia Polski i powszechna w Uniwersytecie Łódzkim 1981, studia podyplomowe Politechnika Warszawska Podyplomowe Studium Badań Zabytków Architektury 1986, doktorat Uniwersytet Łódzki 1999, habilitacja Uniwersytet Łódzki 2014, profesura w Uniwersytecie Łódzkim 2016, od 1998 zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Archeologii Historycznej (obecnie Katedrze Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa).
Poza jednostką uniwersytecką: rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017-2021 – w dziedzinie: archeologia (w specjalizacji: archeologia historyczna, badania archeologiczne obiektów architektury historycznej oraz zespołów staromiejskich), 2022-2025 – w dziedzinie: archeologia (w specjalizacji: archeologia historyczna, badania archeologiczne i badania archeologiczno-architektoniczne oraz w dziedzinie: architektura i budownictwo, w specjalizacji: badania architektoniczne.
Udział w redakcjach czasopism:
od 2012 czł. red. „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Archaeologica”;
od 2014 czł. rady red. „Biuletyn Uniejowski”.
ZAINTERESOWANIA
Zainteresowania badawcze: szeroko rozumiana archeologia historyczna, a zwłaszcza architektura oraz ruralistyka i urbanistyka, a także historia budownictwa i technik budowlanych okresu średniowiecza i czasów nowożytnych.
Wolny czas lubi spędzać podróżując do leżących przy bocznych drogach miejsc, w których nigdy jeszcze nie był.
OSIĄGNIECIA
Bibliografia:
- ponad 100 artykułów w czasopismach naukowych oraz pracach zbiorowych,
- 3 książki
Zamki i dwory obronne w dobrach państwowych prowincji wielkopolskiej. Studium z dziejów państwowych siedzib obronnych na przełomie średniowiecza i nowożytności, Łódź 2003 (Monografie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, vol. I);
Nowożytne budownictwo przemysłowe w dobrach biskupich na Mazowszu, Łódź 2013;
Stodoły w nowożytnych folwarkach biskupów płockich i poznańskich na Mazowszu, Łódź 2021.
KONTAKT I DYŻURY
poniedziałek: 08:00-10:00