PROFIL PRACOWNIKA: Agnieszka Wierzbicka
dr hab. Agnieszka Wierzbicka
e-mail: agnieszka.wierzbicka@uni.lodz.pl
PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE
CZYM SIĘ ZAJMUJĘ
Zarządzanie
sprawami badawczymi, dydaktycznymi i organizacyjnymi w ZDJiLP.
na specjalności nauczycielskiej (I i II st.).
- Dbałość o jakość kształcenia w IFPiL.
- Zarządzanie sprawami dydaktycznymi w IFPiL.
- Organizowanie bieżącej pracy dydaktycznej IFPiL.
- Koordynowanie działań w zakresie standardów ECTS-Label.
- Koordynowanie współpracy ze szkołami.
Pracownik badawczo-dydaktyczny zatrudniony na stanowisku profesora uczelni
Zastępca Dyrektora ds. dydaktyki
w Instytucie Języka Polskiego i Logopedii (Wydział Filologiczny UŁ)
Kierownik Zakładu Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej w Instytucie Języka Polskiego i Logopedii (Wydział Filologiczny UŁ)
BIOGRAM
dr hab. prof. UŁ Agnieszka Wierzbicka
Ukończyłam studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, otrzymując w 1997 r. tytuł magistra filologii polskiej (specjalizacja nauczycielska). W tym samym roku rozpoczęłam dzienne studia doktoranckie w Katedrze Dialektologii Polskiej pod opieką dra hab. prof. UŁ Stanisława Gogolewskiego. W trakcie ich trwania (1997-2002) brałam udział w badaniach naukowych, m.in. w międzynarodowym grancie Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu w Lancasterze Practical Applications in Language Corpora (PALP) kierowanym przez prof. dr hab. Barbarę Lewandowską-Tomaszczyk oraz zbieraniu materiałów do Atlasu Gwar Polskich pod kierunkiem prof. dra hab. Karola Dejny. Tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa polskiego otrzymałam w 2002 roku.
W latach 2002-2007 byłam zatrudniona byłam jako adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Akademii Podlaskiej w Siedlcach (obecnie Uniwersytet w Siedlcach), w Katedrze Językoznawstwa. Od października 2006 r. pracuję na Uniwersytecie Łódzkim — pierwszy rok w Międzywydziałowym Zakładzie Nowych Mediów i Nauczania na Odległość, lata 2007-2024 przepracowałam w Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego, a od października 2024 r. zatrudniona jestem jako Kierownik Zakładu Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej. Od 1.10.2024 r. pełnię także funkcję Zastępcy Dyrektora ds. dydaktyki w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii.
W czasie swojej pracy zawodowej brałam udział w szeregu projektów skierowanych do uczniów i nauczycieli szkół zawodowych, a także do uczniów szkół podstawowych i średnich (m.in. projekt „E-podręczniki” zrealizowany na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej MEN).
Moje zainteresowania dotyczą dydaktyki szkolnej i akademickiej, w tym szczególnie e-learningu i blended learningu, a także wykorzystania technologii i mediów w edukacji. Nie mniej ważne są także dla mnie zagadnienia związane z kulturą języka polskiego i kształceniem kompetencji językowych uczniów i studentów. Ponadto, od 2020 roku podnoszę swoje kompetencje w zakresie dostosowania materiałów edukacyjnych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (jestem certyfikowaną specjalistką WCAG).
Prowadzę zajęcia z: kultury języka, stylistyki, gramatyki opisowej, wykorzystania technologii w procesie dydaktycznym, mediów w edukacji oraz negocjacji.
ZAINTERESOWANIA
Moje zainteresowania naukowe dotyczą komunikacji medialnej, kultury języka polskiego, semantyki oraz kształcenia zdalnego (e-learning).
Inne informacje:
- Ekspert NCBiR.
- Sekretarz redakcji Acta Universitatis Lodziensis Folia Linguistica.
- Członkini Rady programowej czasopisma „Edu@kcja. Magazyn edukacji elektronicznej”.
- Członkini i skarbniczka Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego Oddział w Łodzi.
- Członkini–założycielka Polskiego Towarzystwa Naukowego Edukacji Internetowej.
- Ukończony 60-godzinny staż w zakresie e-learningu na Universidade Fernando Pessoa, Faculdade de Ciências Humanas e Sociais w Porto (Portugalia, 2011).
OSIĄGNIECIA
Monografie i redakcje naukowe:
- A. Wierzbicka (2023), Nazwy roślin jako zwierciadło wiejskiego świata (namateriale gwary kujawskiej), Łódź: WydawnictwoUniwersytetu Łódzkiego, ss.250.
- A. Wierzbicka (2019), Dydaktyczne i komunikacyjne aspektye-edukacji akademickiej , Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, ss. 254.
- red. E.Szkudlarek-Śmiechowicz, A. Wierzbicka, E. Olejniczak (2020),Słowo: struktura – znaczenie – kontekst, Łódź: WydawnictwoUniwersytetu Łódzkiego, ss. 428.
- red. A. Wierzbicka (2006), Akademia on-line vol. 2, Łódź: Wydawnictwo WSHE, ss. 220.
- red. K. Wojtczuk, A. Wierzbicka (2004), Funkcja emocjonalnajednostek językowych i tekstowych, Siedlce: Wydawnictwo AP wSiedlcach, ss. 326.
Nagrody:
- Nagroda Rektora II stopnia (indywidualna) – zadziałalność naukową (2024)
- Nagroda Rektora II stopnia (indywidualna) – zadziałalność dydaktyczną (2023)
- Nagroda Rektora III stopnia (indywidualna) – zadziałalność naukową (2021)
- Nagroda Rektora II stopnia (zespołowa) – za działalność dydaktyczną (2016)
KONTAKT I DYŻURY
czwartek: 09:00-10:00 sala 3.93
Pomorska 171/173 pokój: 3.77 / 3.93 90-236 Łódź
środa: 09:00-10:00 w pokoju 3.77
czwartek: 09:00-10:00 w pokoju 3.93