Nazwa Komisji
KIM JESTEŚMY: OZZ INICJATYWA PRACOWNICZA
Akcja bezpośrednia | Równość | Pomoc wzajemna | Bezkompromisowość | Samorządność | Związek bez szefów i biurokratów | Aktywność społeczna
OZZ Inicjatywa Pracownicza to oddolny, samorządny związek zawodowy, założony z inicjatywy pracowników zakładów Cegielskiego w Poznaniu i lokalnych ruchów społecznych. Podejmujemy działania na rzecz budowy silnego, niezależnego ruchu pracowniczego. Naszym celem jest przezwyciężenie dominacji szefów i właścicieli nad pracownikami oraz kształtowanie równego i sprawiedliwego społeczeństwa.
Inicjatywa Pracownicza jest organizacją dobrowolną, gdzie los członka związku zależy od zaangażowania innych i odwrotnie. Żadne przepisy prawa nie są bardziej skuteczne od międzyludzkiej solidarności i wzajemnych koleżeńskich relacji, zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. Cenimy własną inicjatywę, umiejętność komunikacji, współpracy, pomocy jak i wypowiedzianej wprost krytyki.
OZZ Inicjatywa Pracownicza przy UŁ

Międzyzakładowa Akademicka Komisja „Inicjatywy Pracowniczej” Łódź
Niepoddawanie się trendom i naciskom politycznym, szacunek do drugiego człowieka, jego poglądów i działań, wolność i rzetelność w zakresie realizacji swoich obowiązków, badań i inicjatyw, prawda, zarówno ta wyrażana bezpośrednio, jak i tak płynąca z naszych zachowań i decyzji są dla nas wartościami nadrzędnymi. Bronimy praw pracowników, reagujemy na dyskryminację w miejscu pracy.
Podejmujemy działania na rzecz budowy silnego, niezależnego ruchu pracowniczego.
Sledź nasze media społecznościowe:
MAKIP na Facebooku
na Instagramie

Jeśli chcesz mieć wpływ na własne otoczenie pracownicze i warunki, w jakich spędzasz 40 godzin tygodniowo; jeżeli uważasz, że potrafisz wyrażać solidarność z innymi pracownikami – rozważ przystąpienie do naszego ruchu!
Jeśli chcesz przystąpić do naszej Komisji, wystarczy, że:
- wydrukujesz i wypełnisz deklarację członkowską (w 2 egzemplarzach), a następnie przekażesz ją (osobiście lub mailowo) do Prezydium MAKIP Łódź
- wyrazisz gotowość do opłacania składki członkowskiej (w wysokości 20 zł miesięcznie).
Kontakt do nas: ipul@uni.lodz.pl
Pamiętaj, jeżeli chcesz pozostać anonimowy – zagwarantujemy Ci to. Przynależność do związku nie wymaga od Ciebie publicznej deklaracji, a Twoje dane nie będą w żaden sposób ujawniane pracodawcy. Składki członkowskie nie będą odprowadzane z Twojej pensji – przelewasz je sam na wskazany numer konta - unikamy biurokracji i zatrudnienia „etatowych działaczy” – samodzielnie zbieramy składki, nie korzystamy z biura, etatów czy telefonów zapewnianych przez pracodawcę.
NADCHODZĄCE WYDARZENIA I SPOTKANIA OTWARTE
Łódzka premiera książki „Kamionka zostanie. Rok studenckich okupacji”
– 23.04, godz. 16:30 (Wydział Filologiczny UŁ, sala 0.43)
Organizowane przez Łódzkie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej spotkanie otwarte poświęcone publikacji pt. Kamionka zostanie. Rok studenckich okupacji (oprac. A. Antonowicz et al., Poznań: Wyd. Ekonomiczne Heterodox, 2024).
Książka dokumentuje proces organizacji oraz przebieg strajku okupacyjnego, jaki miał miejsce w akademiku Uniwersytetu Jagiellońskiego DS. Kamionka w maju 2024 r. w odpowiedzi na ogłoszony przez rektora UJ plan sprzedaży obiektu. W perspektywie obecnego kryzysu mieszkaniowego i niewystarczającej liczby miejsc w krakowskich akademikach akcja protestacyjna zjednoczyła środowisko studenckie Krakowa – co więcej, strajk wsparły osoby z innych miast. Okupacja trwała 13 dni i zakończyła się 29 maja za porozumieniem obu stron.
Planowane wydarzenie stanowi część ogólnopolskiego cyklu debat organizowanych na uczelniach publicznych w całym kraju z inicjatywy związku zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”, który w naszym Uniwersytecie reprezentuje nasza organizacja związkowa. Organizacją wydarzenia zajmą się studentki i studenci naszej Uczelni zrzeszeni w Łódzkim Kole Młodych „Inicjatywy Pracowniczej”. Patronat nad wydarzeniem objęło Prezydium wspomnianej organizacji, Międzyzakładowej Akademickiej Komisji „Inicjatywy Pracowniczej” w Łodzi.
Spotkanie odbędzie się 23 kwietnia (środa) o godzinie 16:30
w sali 0.43 Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego
(Pomorska 171/173, 90-236 Łódź).
Link do wydarzenia w portalu Facebook:
https://fb.me/e/iuY5Gnm9y
Spotkanie otwarte, 11.04.2025, godz. 16:30, budynek Rektoratu, sala 222
Pracowniczy program emerytalny, dofinansowania do przedszkoli, wczasy pod gruszą...?
Jak skorzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
Odpowiadając na prośby zmieniamy datę spotkania otwartego dedykowanego Zakładowemu Funduszowi Świadczeń Socjalnych.
Chcemy porozmawiać o Funduszu i o tym, na jakie cele przeznaczone będą gromadzone w nim środki. Dowiecie się, jak skorzystać z przysługujących Wam zasobów: świadczeń i różnych form wsparcia finansowego, takich jak pracownicze programy emerytalne czy wakacje pod gruszą etc.; podejmiemy dyskusję dotyczącą tego, jak urealnić widełki uprawiające do świadczeń w ramach ZFŚS.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzymy my, pracownice i pracownicy. Miej wpływ na instytucję, w której pracujesz: przystąp do działającej w Twoim zakładzie pracy organizacji związkowej lub załóż własną komisję, by wraz z załogą negocjować regulaminy ZFŚS, w oparciu o które odbywa się podział wspólnych środków finansowych.
Razem dbajmy o nasze prawa i lepsze warunki zatrudnienia.
Przed spotkaniem zapoznaj się przygotowaną przez nas z prezentacją dot. ZFŚS w UŁ.
📅 Widzimy się 11.04 (w piątek) o godz. 16:30 w Budynku Rektoratu UŁ (Narutowicza 68, 90-136 Łódź).
Sala 222.
Praktyczne metody walki z przemocą w miejscu pracy - cykl spotkań na WPIA UŁ
Studenckie Koło Naukowe Prawa Pracy UŁ oraz OZZ Inicjatywa Pracownicza zapraszają na cykl spotkań PRAKTYCZNE METODY WALKI Z PRZEMOCĄ W MIEJSCU PRACY ✊
Zapraszamy wszystkie pracownice i pracowników, związkowczynie i związkowców oraz studentki i studentów do udziału w bezpłatnych zajęciach dotyczących przemocy w miejscu pracy. W ramach cyklu odbędą się trzy spotkania, podczas których uczestniczki i uczestnicy wyposażeni zostaną w praktyczną wiedzę oraz umiejętności identyfikacji, zapobiegania i zwalczania wszelkich przejawów przemocy w miejscu pracy.
Spotkania będą odbywać się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zapisy poprzez formularz rejestracyjny.
1️⃣ SPOTKANIE 31 marca, godz. 18
Prelekcja: Teoretyczne wprowadzenie do tematu przemocy w miejscu pracy, które ma umożliwić uczestniczkom i uczestnikom poruszanie się po nomenklaturze i przepisach prawnych. Podczas prelekcji scharakteryzowane zostaną zjawiska mobbingu, dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego oraz inne przejawy przemocy w miejscu pracy, wykraczające poza regulacje kodeksowe. Poruszona zostanie również tematyka ochrony prawnej w zatrudnieniu niepracowniczym.
2️⃣ SPOTKANIE 28 kwietnia, godz. 18
Prelekcja: Przedstawione zostaną obowiązki pracodawców w zakresie przeciwdziałania przemocy wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Następnie członkinie SKNPP przedstawią przygotowane na podstawie udostępnionych zakładowych aktów prawnych przykładowe rozwiązania procedur antyprzemocowych, przedstawiając zalety i wady poszczególnych konstrukcji.
Warsztat: Celem warsztatu będzie przećwiczenie zdobytej wiedzy w praktyce. Uczestniczki i uczestnicy zostaną podzieleni na grupy i otrzymają zadanie wskazania i poprawienia błędów oraz niekorzystnych dla pracowników rozwiązań w przykładowych przepisach wewnątrzzakładowych.
3️⃣ SPOTKANIE 19 maja
Prelekcja: Tematem ostatniego spotkania będzie proces dochodzenia roszczeń w związku z zaistnieniem przemocy w miejscu pracy. Wyszczególnione zostaną tryby postępowań sądowych związane z różnymi środkami prawnej ochrony przed przemocą w miejscu pracy: postępowanie przed sądem pracy, postępowania cywilne - w związku z naruszeniem dóbr osobistych oraz przepisów ustawy wdrożeniowej, a także postępowanie karne. Omówione zostaną przesłanki i sposób wszczęcia, przebieg, dowody oraz możliwe do uzyskania rezultaty w poszczególnych postępowaniach.
Warsztat: Na podstawie przykładów z orzecznictwa i praktyki związkowej, uczestniczki i uczestnicy zostaną poproszeni o stwierdzenie, czy w danej sprawie zachodzą przesłanki do zastosowania omówionych środków oraz wskazanie właściwego trybu postępowania.
🗣️ Po części warsztatowej przeprowadzona zostanie otwarta dyskusja na temat realiów zwalczania przemocy w praktyce zakładowej oraz planowanych zmian prawnych związanych z definiowaniem mobbingu.
Link do wydarzenia w portalu Facebook: https://fb.me/e/38uqUqBnA
Do zobaczenia na WPiA UŁ!
Znaj swoje prawa - siła związków zawodowych (28.03.2025)
Prelekcja z Łódzkim Kołem Młodych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza z okazji Tygodnia Antyfaszystowskiego w Łodzi.
28 marca w piątek o godzinie 17:30 zapraszamy do Wozowni UŁ (Franciszkańska 1/5, Łódź) na prelekcję na temat działalności i sposobów walki w związkach zawodowych. Podczas spotkania będziemy dyskutować o kwestiach prawnych, praktyce oraz przeprowadzimy warsztat pokazujący jak założyć własną komisję związku zawodowego.
✊ 8 marca – Socjalna Manifa w Łodzi! 💜
Pracownice kultury, edukacji i budżetówki zasługują na godne warunki pracy i płacy!
W Łodzi wiele z nich zmaga się z niskimi pensjami, brakiem stabilizacji i przeciążeniem obowiązkami. Czas to zmienić!
Jako Akademicka Komisja "Inicjatywy Pracowniczej" działająca przy Uniwersytecie Łódzkim chcemy wyrazić solidarność z pracownicami i pracownikami instytucji miejskich. Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet chcemy tworzyć przestrzeń do mówienia o realiach pracy w kulturze i budżetówce, tak jak i walki o prawa lokatorskie. Dlatego podjęliśmy współpracę z innymi komisjami związkowymi i organizacjami lokatorskimi:
w tym roku współorganizujemy łódzką Socjalną Manifę, organizowaną pod matronatem Socjalnego Kongresu Kobiet.
Dołącz do nas i okaż solidarność z pracownicami i pracownikami instytucji miejskich! Zaczynamy 8 marca 2025 r. na ulicy Włókienniczej w Łodzi o godzinie 12:00. Podczas marszu będziemy mieć stacje przy CH Magda, Placu Wolności i Serduszku WOŚP. Kończymy na Starym Rynku w Łodzi.
Wcześniej podpisz list otwarty adresowany do Pani Prezydent Łodzi: [Link do listu]
Wydarzenie w portalu Facebook: [Link do Wydarzenia]

Spotkanie otwarte - 3 marca (czwartek) o godz. 16:30
w sali 222 Rektoratu UŁ (Narutowicza 68, 90-136 Łódź).
W tym roku obchodzimy 80-lecie Uniwersytetu Łódzkiego: jest to czas obchodów jubileuszowych, podsumowań, zarazem dyskusji dotyczących tożsamości naszej Uczelni i wynikających z niej strategii jej rozwoju.
Przyjdź na spotkanie i dyskutuj wraz z nami na temat celów i kierunków rozwoju naszej społeczności.
Zmieniaj własne otoczenie; miej wpływ na społeczność, którą współtworzysz.
W nowym roku wszystkie ręce na pokład!
REKOMENDACJE DLA WŁADZ UŁ
WS. POTRZEBY WZMOCNIENIA PROCEDUR I DZIAŁAŃ GREMIÓW PRZECIWDZIAŁAJĄCYCH PRZEMOCY I DYSKRYMINACJI
Kompleksowy projekt wzmocnienia procedur antyprzemocowych i antydyskryminacyjnych w UŁ
Przemoc w murach uniwersytetów burzy nie tylko biografie jednostkowe, lecz także szerokie zaufanie do instytucji, które powinny w sposób godny traktować wszystkich członków swoich społeczności.
Dostrzegając konieczność natychmiastowych zmian w zakresie przeciwdziałania przemocy w naszym Uniwersytecie połączyliśmy siły z ZNP UŁ.
Wraz z Zespołem ds. Przeciwdziałania Przemocy w Środowisku ZNP w UŁ wypracowaliśmy rekomendacje w zakresie przeciwdziałania przemocy i zjawiskom nieetycznym.
Uważamy, że jednym z podstawowych zadań związków zawodowych jest podejmowanie inicjatyw i włączanie się w działania, których celem jest poprawa warunków pracy, w tym wypracowanie strukturalnych rozwiązań przeciwdziałających przemocy w środowisku pracy i studiów.
Kierując się międzynarodowymi i krajowymi standardami prawnymi na początku września przedłożyliśmy Władzom UŁ stworzony przez nas wspólnie projekt, uzupełniając go o uwagi krytyczne, które uzasadniają konieczność zmian, a także listę spraw szczególnie palących, w perspektywie obowiązujących procedur wymagających natychmiastowych działań.
Publikujemy wspomniane wyżej dokumenty, zachęcając Was do zapoznania się z ich treścią.
Pismo do JM Rektora UŁ ws. konieczności wzmocnienia procedur antyprzemocowych
Zał. 2: Projekt dot. przeciwdziałania przemocy w środowisku pracy i nauki
"INICJATYWA PRACOWNICZA" W KOMISJACH UCZELNIANYCH
Osoby reprezentujące Międzyzakładową Akademicką Komisję "Inicjatywy Pracowniczej" Łódź w Uniwersytecie Łódzkim w komisjach rektorskich w kadencji 2024-2028:
Osoba reprezentująca
MAKIP Łódź
Jednostka
Komisja Oceniająca Wydziału Prawa i Administracji
Wydział Prawa i Administracji
Komisja Oceniająca Wydziału Filozoficzno-Historycznego
Wydział Filozoficzno-Historyczny
Komisja Oceniająca Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
Komisja Oceniająca Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Komisja ds. bezpieczeństwa i higieny pracy
Centrum Komunikacji Marki
Komisja Pojednawcza
Centrum Komunikacji i PR
Wydział Filologiczny
Nasze przedstawicielki i przedstawiciele w Uniwersytecie Łódzkim w komisjach senackich w kadencji 2024-2028:
Nazwa Komisji
Osoba reprezentująca
MAKIP Łódź
Jednostka
Naszym reprezentantem w Senacie UŁ w kadencji 2024-2028 jest mgr Maciej Andrzejewski (Centrum Komunikacji Marki).
Pozostałe osoby i funkcje:
Rada do spraw równego traktowania
Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
Komisja ds. przeciwdziałania dyskryminacji i innym zachowaniom niepożądanym
Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społ. Odpowiedzialności Uczelni
Komisja antymobbingowa
Wydział Filologiczny
Centrum Komunikacji Marki
Społeczny Inspektor Pracy
Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społ. Odpowiedzialności Uczelni;
Centrum Komunikacji Marki;
Biuro Współpracy z Zagranicą;
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
KONTAKT
Prezydium:
- Maria Brzozowska maria.brzozowska@uni.lodz.pl
- Natalia Halicka natalia.halicka@uni.lodz.pl
- Maciej Andrzejewski maciej.andrzejewski@uni.lodz.pl tel.: 504-266-792
- Jan Skarbek-Kazanecki jan.skarbek-kazanecki@filologia.uni.lodz.pl
- Łucja Lange lucja.lange@eksoc.uni.lodz.pl
- Weronika Ćmielewska weronika.cmielewska@uni.lodz.pl
- Karolina Lewandowska karolina.lewandowska@uni.lodz.pl