Doktor hab. Jan Więcek, prof. nadzw. UŁ ukończył studia w marcu 1960 r., uzyskując tytuł magistra towaroznawstwa na podstawie pracy pt. Pergaminy jako materiał opakunkowy do artykułów spożywczych w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Łodzi (na Wydziale Handlowo-Towaroznawczym). Następnie podjął pracę jako zastępca kierownika Działu Planowania w przedsiębiorstwie Prozamet w Skierniewicach. Jednak już w październiku tego roku został zatrudniony jako asystent w Katedrze Towaroznawstwa Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Łodzi (a po jej połączeniu z Uniwersytetem Łódzkim – w Katedrze Towaroznawstwa na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ). W 1966 r. zmienił miejsce zatrudnienia na Katedrę Ekonometrii i w kolejnym roku podjął studia doktoranckie. Stopień doktora nauk ekonomicznych otrzymał na podstawie dysertacji pt. Ekonometryczna analiza popytu na artykuły tekstylno-odzieżowe w 1971 r., co pozwoliło mu na objęcie stanowiska adiunkta, które piastował we wspomnianej Katedrze do 1990 r. W latach 1975–1978 był kierownikiem Pracowni Prognoz Ekonometrycznych Instytutu Ekonometrii i Statystyki. Następnie w latach 1978–1981 pełnił obowiązki zastępcy dyrektora Instytutu Statystyki i Ekonometrii, by w latach 1981–1984 zostać dyrektorem ds. dydaktycznych Instytutu Ekonometrii i Statystyki. W okresie 1987–1988 był pełnomocnikiem dyrektora Instytutu ds. dydaktyczno-wychowawczych i organizacyjnych.

W 1988 r. na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. Modelowanie popytu konsumpcyjnego na podstawie danych przekrojowych uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie ekonomii – ekonometrii. Warto podkreślić, że rozprawa została wyróżniona Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej (1990). Rok 1990 przyniósł dr. hab. Janowi Więckowi awans na stanowisko docenta i zmianę miejsca pracy w ramach wydziału – przeniesienie do Katedry Towaroznawstwa i Technologii. Tutaj objął stanowisko profesora nadzwyczajnego UŁ, a w latach 1996–2007 sprawował funkcję kierownika Katedry. 

Formalne przejście na emeryturę przyczyniło się do krótkiej przerwy w pracy dr. hab. Jana Więcka w UŁ, ale w latach 2011–2015 kontynuował pracę na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym w Zakładzie Logistyki, by ostatecznie po pięćdziesięciu jeden latach pracy w Uniwersytecie Łódzkim 30 września 2015 r. zakończyć pracę zawodową.

Doktor hab. Jan Więcek zawodowo był związany nie tylko z Uniwersytetem Łódzkim, ale również (w latach 1998–2006) z Wyższą Szkołą Kupiecką w Łodzi, gdzie jako profesor nadzwyczajny pełnił funkcję rektora (lata 1998–2003), a następnie dziekana Wydziału Zarządzania (lata 2003–2006). W kolejnych latach (2006–2010) był zatrudniony w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej na Wydziale Informatyki i Zarządzania w Katedrze Logistyki, którą kierował. Na lata 2009–2011 przypada okres współpracy z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach w filii w Piotrkowie Trybunalskim.

Pracując w uczelniach wyższych, dr hab. Jan Więcek prowadził zróżnicowane zajęcia: począwszy od ćwiczeń z towaroznawstwa artykułów przemysłowych, ekonometrii czy statystyki, po wykłady m.in. z ekonometrii, towaroznawstwa artykułów przemysłowych, badań operacyjnych, kompleksowego zarządzania jakością, podstaw logistyki, zastosowania metod ilościowych w logistyce, logistyki produkcji. Dzięki prowadzonym różnorodnym seminariom dyplomowym wypromował trzystu trzydziestu magistrów i stu sześćdziesięciu licencjatów. Jego wkład w kształcenie kadr naukowych znalazł wyraz w wypromowaniu pięciu doktorów (z których dwoje jest zatrudnionych na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ), w przygotowaniu recenzji prac doktorskich (dla doktorantów Instytutu Ekonometrii i Statystyki Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej) oraz recenzji pracy habilitacyjnej (dla Instytutu Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie). 

Profil zawodowy dr. hab. Jana Więcka, prof. nadzw. UŁ wypełnia nie tylko praca w uczelniach wyższych, lecz także aktywność na innych polach. Godne podkreślenia jest Jego wieloletnie zaangażowanie w działalność Instytutu Celulozowo-Papierniczego w Łodzi, w którym w latach 1997–2009 zasiadał w Radzie Zarządzającej Systemu Certyfikacji Wyrobów Papierowych, a w latach 2002–2008 piastował stanowisko przewodniczącego Rady Naukowej. 

Zarysowanie sylwetki zawodowej dr. hab. Jana Więcka, prof. nadzw. UŁ stanowi asumpt do przedstawienia Jego aktywności naukowej. Początkowy okres Jego działalności naukowo-badawczej był silnie związany z problematyką towaroznawstwa (m.in. jakość i wartość użytkowa papierów pakowych, rozwój przemysłu papierniczego, produkcja papieru i tektury na świecie, rozwój przemysłu skórzanego, zmiany w polskim przemyśle włókienniczym, izolacyjność cieplna wyrobów włókienniczych, towaroznawcza ocena wyrobów) i ta tematyka pozostała przedmiotem zainteresowania przez cały okres aktywności zawodowej Profesora. Kolejny niezwykle istotny obszar zainteresowań badawczych, któremu poświecił wiele lat i miejsca w swojej pracy naukowej, stanowiła analiza zmian popytu konsumpcyjnego, która była odnoszona m.in. do preferencji konsumpcyjnych ludności, zmiennych społeczno-ekonomicznych, wydatków gospodarstw domowych, wydatków na podstawie zagregowanych danych przekrojowych, stabilności ocen parametrów ekonometrycznych modeli popytu konsumpcyjnego, efektów sezonowych w zużyciu energii. Do trzeciego nurtu badań można zaliczyć problematykę normalizacji i jakości, którą dr hab. Jan Więcek, prof. nadzw. UŁ odnosił zarówno do przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i usługowych. Ostatnie lata swojej aktywności naukowej poświęcił problemom szeroko pojętej logistyki – od problematyki logistyki zwrotnej, przez organizację przewozu ładunków i procesów transportowych, aż po gospodarkę magazynową w przedsiębiorstwie.
Osiągnięcia naukowe Profesora znalazły swój wyraz w przeszło osiemdziesięciu publikacjach oraz licznych wystąpieniach na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Jego dorobek potwierdza interdyscyplinarny charakter Jego zainteresowań naukowo-badawczych. Jest on autorem i współautorem sześciu monografii oraz dwóch skryptów, a także siedemdziesięciu artykułów i komunikatów naukowych. Jego artykuły były publikowane m.in. na łamach: „Zeszytów Naukowych UŁ”, „Przeglądu Włókienniczego”, „Handlu Wewnętrznego”, „Studiów Prawno-Ekonomicznych”, „Wiadomości Statystycznych”. Ponadto Profesor ma w swoim dorobku patent: „Układ do oznaczania izolacyjności cieplnej wyrobów włókienniczych” oraz zgłoszenie patentowe: „Komputerowy system pomiaru izolacyjności cieplnej wyrobów włókienniczych KPICPWW-3”. 

W trakcie swojego długoletniego zaangażowania naukowo-dydaktycznego dr hab. Jan Więcek, prof. nadzw. UŁ otrzymał liczne nagrody: zespołową nagrodę I stopnia Rektora UŁ za osiągnięcia w badaniach naukowych w 1978 r. (1979), zespołową nagrodę III stopnia Rektora UŁ za osiągnięcia w badaniach naukowych w 1982 r. (1983), nagrodę Rektora UŁ za osiągnięcia w pracy naukowej, dydaktyczno-wychowawczej i organizacyjnej (1983), Pismo Gratulacyjne w VI Konkursie o Nagrody Naukowe PTE im. Oskara Lange (1984), zespołową nagrodę Rektora UŁ za osiągnięcia w badaniach naukowych w 1983 r. (1984), dwukrotnie indywidualną nagrodę I stopnia Rektora UŁ za osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i organizacyjne (1988, 1989), indywidualną nagrodę Dziekana Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ za osiągnięcia naukowe w roku akademickim 1997/1998 (1998). Otrzymał również odznaczenia: Złotą Odznakę UŁ (1978), Medal „UŁ w Służbie Społeczeństwu i Nauce” (1981), Złoty Krzyż Zasługi (1985), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1991) i Medal Jubileuszowy 50-lecia UŁ. 

Podsumowując, można powiedzieć, że dr hab. Jan Więcek, prof. nadzw. UŁ był związany z Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego przez przeszło pięćdziesiąt lat swojej pracy zawodowej. Pamiętamy go nie tylko jako sumiennego i zaangażowanego pracownika naukowo-dydaktycznego, lecz także jako bardzo życzliwego i niezwykle pomocnego Człowieka, otwartego zarówno na problemy współpracowników, jak i studentów. 


Oprac. dr hab. Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska, prof. UŁ