Doktor Janina z Szypszaków Tobera, żona Piotra Tobery, profesora Uniwersytetu Łódzkiego, wieloletni pracownik UŁ (1966–1999), mama, babcia i prababcia. W latach 1961–1966 odbyła studia socjologiczne na UŁ o specjalności pedagogika społeczna, zakończone pracą magisterską u prof. Aleksandra Kamińskiego, a następnie rozpoczęła pracę naukowo-dydaktyczną w Instytucie Socjologii UŁ, w Katedrze Historii Myśli Społecznej i Socjologii, przemianowanej na Katedrę Socjologii Kultury, u prof. Antoniny Kłoskowskiej. W roku 1974 uzyskała doktorat z socjologii kultury u prof. Kłoskowskiej, po obronie rozprawy zatytułowanej Wartości personalne współczesnego społeczeństwa polskiego na przykładzie osób odznaczonych odznaczeniami państwowymi.
Prowadziła zajęcia dydaktyczne na kilku kierunkach: socjologia, ekonomia, filologia polska, pedagogika, etnologia i antropologia kulturowa z wielu przedmiotów: historia myśli społecznej i socjologii – także polskiej (od Supińskiego do Szczepańskiego); socjologia kultury, socjologia rodziny, socjologia wychowania, socjologia wsi, pedagogika społeczna (oświata dorosłych, uniwersytety ludowe), samorządność małych społeczności lokalnych.
Prowadziła seminaria magisterskie na Wydziale Nauk o Wychowaniu UŁ (ponad 150 prac magisterskich w latach 1975–2000, na zaocznych studiach pedagogicznych).
Brała udział w projektach badawczych UŁ: „Społeczne zróżnicowanie uczestnictwa w kulturze symbolicznej”, „Wyposażenie kulturalne dziecka w rodzinie a powodzenie szkolne dziecka”, „Wojna i biografia”.
Była organizatorką konferencji „Bunty i służebności uczonego”, „Socjologia w Polsce i Ukrainie” z udziałem kilkunastu członków Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie. Przygotowywała jubileuszowe publikacje i konferencje w UŁ dla profesorów: Jana Szczepańskiego, Aleksandra Kamińskiego, Antoniny Kłoskowskiej, Ii Lazari-Pawłowskiej, Wacława Piotrowskiego. Była inicjatorką corocznej Nagrody im. Prof. Jana Lutyńskiego przyznawanej przez Instytut Socjologii UŁ autorowi najlepszej pracy magisterskiej.
Na podkreślenie zasługuje aktywne uczestnictwo Janiny Tobery w stowarzyszeniach (organizacja i udział w konferencjach, teksty w publikacjach): Wspólnota Polska (m.in. 150-lecie Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu, Dni Kultury Polskiej we Lwowie), Rodziny Katyńskie (udział w otwarciu i poświęceniu cmentarza w Katyniu w 2000 r., wykłady popularyzujące temat zbrodni i kłamstwa katyńskiego w różnych środowiskach), Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych, kwartalnik „Polski Uniwersytet Ludowy”, „Zeszyty Wiejskie UŁ”, Związek Kół Gospodyń Wiejskich, Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” organizowany przez Muzeum Kinematografii w Łodzi (inicjatorka Nagrody im. Aleksandra Kamińskiego w kategorii specjalnej „Człowiek przezwyciężający zagrożenie”), Stowarzyszenie Absolwentów LO im. Stanisława Staszica w Zgierzu.
Doktor Janina Tobera to zaangażowany dydaktyk i działaczka społeczna, realizująca socjologię w działaniu.