Susana Reboreda Morillo urodziła się w 1962 r. w prowincji Galicja. Jest hiszpańską uczoną zajmującą się archeologią, historią starożytną i historią sztuki starożytnej. W 1986 r. uzyskała licencjat z zakresu historii starożytnej na Uniwersytecie w Vigo. Tamże w rok później otrzymała licencjat z archeologii i prehistorii. W 1993 r. obroniła doktorat pod kierunkiem prof. José Carlosa Bermejo Barrery na podstawie rozprawy zatytułowanej Odiseo, el héroe y el arco. Praca ta została wyróżniona Nadzwyczajną Nagrodą Doktorską. Od 1991 r. jest zatrudniona na Uniwersytecie w Vigo – najpierw na stanowisku asystenta, a od roku 1997 jako profesora titular. Od 22 stycznia 2024 r. jest profesorem (profesora catedrática).
W tym czasie sprawowała różne funkcje na Wydziale Historii, Sztuki i Geografii Uniwersytetu w Vigo. Przez dwa lata była prodziekanem, a następnie, przez kolejne jedenaście lat, dziekanem wydziału. Była także przez trzy lata dyrektorką Strefy Studenckiej Kampusu Ourense. Od czerwca 2022 r. pełni funkcję Prorektora ds. Rozwoju Uczelni Uniwersytetu w Vigo. Ponadto od lutego 2022 r. sprawuje funkcję Koordynatora Zespołu Studiów z zakresu archeologii i starożytności Uniwersytetu w Vigo (GEEAT) i aktywnie współpracuje z Grupą Demeter Uniwersytetu w Oviedo (od 2010 r.).
Od początku zatrudnienia na Uniwersytecie w Vigo Susana Reboreda Morillo wykładała na różnych poziomach studiów (licencjackie, magisterskie, doktorskie) głównie z zakresu historii starożytnej. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim starożytność, w szczególności działalność Homera, mitologię grecką i rolę kobiet w starożytnej Grecji (zarówno w mitach, jak i historii).
Od 2010 r. jako członek zespołu badawczego aktywnie uczestniczyła w czterech różnych projektach badawczych MINECO. Brała także udział w projekcie HORIZON 2020 pt. Promotion of rural museums and heritage sites in the vicinity of European pilgrimage routes. Obecnie prowadzi wraz z Rosą Maríą Cid López (z Uniwersytetu w Oviedo) projekt badawczy B+R+I MINECO pod nazwą Vulnerabilidad intrafamiliar y politica en el mundo Antiguo.
Profesor Susana Reboreda Morillo jest autorką lub redaktorką ośmiu monografii, 37 rozdziałów w książkach i 26 artykułów (13 z nich opublikowano w czasopismach międzynarodowych). Ma łącznie 331 cytowań w Google Scholar (indeks h: 9 cytowań). Łącznie była promotorką 48 prac badawczych, w tym dyplomowych: projektów (TFG), prac magisterskich (TFM) i prac kwalifikacyjnych (tesinas de habilitación). Była promotorką dwóch przewodów doktorskich (jedna z tych prac otrzymała Nadzwyczajną Nagrodę Doktorską), zaś cztery kolejne są w toku.
W ciągu ostatnich pięciu lat była recenzentką w prestiżowych czasopismach, takich jak „Gerión. Revista de Historia Antigua”, „Filanderas. Revista Interdisciplinar de Estudios Feministas”, „Dialogues d’Histoire Ancienne”, „Arenal. Revista de Historia de las Mujeres”, „Arys. Antigüedad, Religiones y Sociedades”, „Minius, Studia Historica”, „Historia Antigua”, „El Futuro del Pasado”.
Od 2020 r. prof. Susana Reboreda Morillo dokłada wszelkich starań, aby upowszechniać wiedzę z zakresu historii starożytnej. Aby osiągnąć ten cel, wygłosiła wiele referatów w szkołach. Uczestniczy też w działaniach internetowego stowarzyszenia Pastwomen, przygotowując wirtualne ekspozycje, np. Otras miradas al pasado (2023). Ostatnio brała udział w realizacji filmu dokumentalnego La mujer romana en Gallaecia.
Profesor Susana Reboreda Morillo jeszcze od czasów studiów (od 1986 r.) była związana najpierw z Katedrą, a następnie Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadziła wieloletnie wspólne badania archeologiczne na terenie Polski i Galicji, m.in. na stanowiskach z wczesnej epoki żelaza w Odrach, Leśnie czy Castro da Graña w Galicji. Wielokrotnie wygłaszała wykłady dla studentów archeologii i historii sztuki UŁ. Z jej inicjatywy badacze z Uniwersytetu Łódzkiego prowadzili studia na terenie Hiszpanii, zarówno terenowe, jak i studyjne. Jest animatorką wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus+, z której skorzystało wielu studentów polskich i hiszpańskich. Ostatnio współpraca z Panią Profesor poszerzyła się o owocne kontakty z Instytutem Historii Sztuki UŁ.