Zainteresowania naukowe badaczki koncentrują się wokół zagadnień na styku nauk o polityce i studiów kulturowych. Od 20 lat śledzi ona przemiany polityczne i kulturowe w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Rosji i Niemiec. Jest m.in. autorką książki o zaprogramowaniu kulturowym oraz tożsamości polsko- i rosyjskojęzycznych imigrantów niemieckiego pochodzenia, integrujących się ze społeczeństwem RFN.
Stypendystka fundacji SCIEX (2011-2012: projekt: „Image of the Russian Bear in the 19th century Swiss Press Discourse”). Współpracowała przy grantach MNiSW, takich jak „Wzajemne uprzedzenia między Polakami a Rosjanami” (2004), „Idee w Rosji” (2004-2007), „Wizerunek Rosji-niedźwiedzia w kulturach europejskich” (2009-2011), a także przy projekcie Fundacji Batorego „Should Russia be afraid of Europe? Should we be afraid of Russia?” (2009-2010).
Obecnie bada rolę pamięci i polityki historycznej w relacjach międzynarodowych (projekt: „Wojna i pamięć. Polityka historyczna jako źródło pojednania i potencjalnych kryzysów w relacjach Rosji z Niemcami i Austrią”; NCN, 2020-2022).
Temat pracy:
"Kłopoty z Niedźwiedziem. Rosja w niemieckim, austriackim i szwajcarskim dyskursie medialnym od XIX do XXI wieku"
Książka dokonuje identyfikacji i dekonstrukcji politologicznych dyskursów medialnych dotyczących Rosji w niemieckojęzycznych środkach masowego przekazu od drugiej połowy XIX do początku XXI w. Autorka skoncentrowała się na wyszczególnieniu i analizie poszczególnych komponentów wizerunku polityki zagranicznej Rosji na wyselekcjonowanym materiale badawczym, obejmującym nie tylko prasę codzienną, w tym satyryczną i materiały propagandowe, lecz także podręczniki do historii.
Odwiedź repozytorium UŁ i przeczytaj tę pracę.
Motto:
Sukces to 99% wysiłku i 1% natchnienia.