Prace nad projektem, realizowanym w ramach programu ISF Police, ruszą na początku czerwca. Eksperci z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ wspólnie z Realem Madryt, Lechem Poznań, Miejską Areną Kultury i Sportu w Łodzi i słowackim klubem MSK Żilina, a także służbami policyjnymi oraz kilkunastoma instytucjami z całej Europy opracują zasady mające wpłynąć na poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa na stadionach i w halach sportowych.
Zagrożenia CBRN mogą być wykorzystywane np. przez grupy terrorystyczne lub − jak w przypadku rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród uczestników wydarzeń − pojawiać się w dużych obiektach nieintencjonalnie.
Prof. Michał Bijak tłumaczy:
Areny sportowe to miejsca publiczne gromadzące bardzo dużą liczbę osób i o ile istnieje wiele procedur na wypadek konwencjonalnych zagrożeń, o tyle na wypadek zagrożeń chemicznych, biologicznych i radiologicznych ich nie ma. Ten temat nie był do tej pory poruszany. A chociażby przykład ubiegłorocznego meczu Ligi Mistrzów Atalanta–Valencia pokazał, jak czynnik biologiczny może spowodować rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19 wśród uczestników jednego wydarzenia.
Więcej w artykule.
Źródło: https://rynekinwestycji.pl/uniwersytet-lodzki-zadba-o-bezpieczenstwo-na-arenach-sportowych/
Redakcja: Centrum Promocji UŁ