Uroczyste podpisanie porozumienia miało miejsce 19 marca w rektoracie Uniwersytetu Łódzkiego. W imieniu uczelni dokument podpisał rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Rafał Matera, natomiast ABB reprezentował Tomasz Wolanowski, wiceprezes ABB w Polsce. W porozumieniu określono kluczowe obszary współpracy, w tym realizację projektów naukowych, badawczo-rozwojowych i edukacyjnych.
Uniwersytet to przede wszystkim ludzie. Hasło „uniwersytet ludzki” to nie tylko wyraz naszej tożsamości, ale także zobowiązanie do budowania relacji na zewnątrz. Doskonałym przykładem jest firma ABB, z którą teraz będziemy pogłębiać współpracę. Wiem, że byliście Państwo obecni na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej, wspieraliście Ideathon oraz konkurs im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego – to dowód na to, jak wiele nas łączy. Wasze zaangażowanie w działania na rzecz humanistyki pokazuje otwartość na różnorodność i potwierdza, że perspektywa humanistyczna wnosi istotną wartość w myśleniu o rozwoju technologii.
– prof. Rafał Matera, rektor UŁ
Kontynuacja wieloletniej współpracy
Podpisane porozumienie stanowi kontynuację dotychczasowej współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z ABB. Firma od lat aktywnie wspiera rozwój uczelni, inwestując w innowacyjne inicjatywy i dostarczając studentom dostęp do nowoczesnych technologii. W 2018 roku ABB wyposażyło Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej, a w 2023 roku na tym samym wydziale powstała Strefa Relaksu ABB. Ponadto firma regularnie angażuje się w inicjatywy studenckie, będąc m.in. strategicznym partnerem Ideathonu. ABB jest także aktywnym partnerem prestiżowego konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Profesora Tadeusza Kotarbińskiego.
Zdajemy sobie sprawę, że ABB jako firma technologiczna nie jest oczywistym partnerem dla uniwersytetu. Od lat współpracujemy z czołowymi uczelniami technicznymi – globalnie, ale również w Polsce. Od pewnego czasu jednak dostrzegamy, że to za mało, by realnie wpływać na kolejne pokolenia, przyszłość biznesu i świata. Właśnie dlatego rozwijamy współpracę z uczelniami humanistycznymi. Swoją rolę widzimy w budowaniu szerokiej świadomości tego, jakie zmiany zachodzą w technologii i w jak dużym stopniu kształtuje ona rzeczywistość, również rynek pracy. Nam z kolei ta współpraca pozwala osadzać nasze projekty w szerszym kontekście – etycznym, społecznym, kulturowym. Uczymy się od Państwa. Nasi inżynierowie wracają ze spotkań ze studentami UŁ z głowami pełnymi nowych spostrzeżeń i inspiracji, odkrywając, że różnice między światem humanistyki i technologii nie dzielą, lecz otwierają przestrzeń do nowych pomysłów i rozwiązań. W ostatnim czasie stawialiśmy pierwsze kroki w tym kierunku, a dziś podpisujemy porozumienie z nadzieją, że kolejne będą odważniejsze, większe i podejmowane coraz szybciej.”
– Tomasz Wolanowski, wiceprezes ABB
Współpraca nauki i biznesu
Współpraca Uniwersytetu Łódzkiego z ABB to kolejny krok w kierunku integracji środowiska akademickiego z sektorem biznesowym. Partnerstwo umożliwia wymianę wiedzy i doświadczeń oraz dopasowanie programu nauczania do aktualnych potrzeb rynku pracy. ABB dołącza tym samym do grona kluczowych partnerów Uniwersytetu Łódzkiego, wśród których są już takie firmy jak Accenture, Nordea, PwC, Rossmann, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna czy Fujitsu.
Uniwersytet Łódzki – nauka i rozwój
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia w centralnej Polsce, kształcąca niemal 26 000 studentów i zatrudniająca ponad 3500 pracowników naukowych i administracyjnych. Łączy naukę z biznesem, oferując wiedzę ekspercką i dostarczając wykwalifikowanych specjalistów do różnych sektorów gospodarki. Coraz więcej studentów zagranicznych wybiera studia w Łodzi, a polscy studenci korzystają z międzynarodowych programów wymiany. Uczelnia aktywnie uczestniczy w życiu miasta, angażując się w liczne projekty społeczno-kulturalne.
ABB – globalny lider innowacji
ABB to globalny lider w dziedzinie elektryfikacji i automatyzacji, który od lat wyznacza kierunki rozwoju nowoczesnych technologii. Firma działa na rzecz bardziej zrównoważonej i umożliwiającej efektywniejsze wykorzystanie zasobów przyszłości. Ważnym elementem jej społecznego zaangażowania jest współpraca ze szkolnictwem wyższym – pomoc studentom w rozwijaniu umiejętności, realizowaniu projektów badawczych i zdobywaniu doświadczenia. ABB połączyło 105 000 osób, które współpracują ze sobą w ponad 100 krajach. Ceni różnorodność i wierzy, że patrzenie na wyzwania z wielu perspektyw jest podstawą sukcesu w biznesie. Więcej informacji.
Fotorelacja z uroczystego podpisania prorozumienia
Materiał: Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
Zdjęcia: Bartosz Kałużny