Według najnowszego zestawienia najlepszą uczelnią w Polsce jest Uniwersytet Warszawski (awansował w stosunku do ubiegłego roku z pozycji 349. na 321.). Tym, co analitycy ocenili najlepiej, były renoma uczelni i opinia wśród pracodawców.
W tegorocznym rankingu Uniwersytet Jagielloński został sklasyfikowany na 326. miejscu, co oznacza awans o 12 pozycji w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia.
Swoją pozycję w rankingu poprawiła też Politechnika Warszawska - w tym roku znalazła się w dziesiątce między 511. a 520 miejscem, a w ubiegłym - między 521. a 530. miejscem.
Poza tym w setkach 9. i 10. (miejsca 801-1000) znalazło się pozostałych 12 polskich uczelni: Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Wrocławska i Politechnika Śląska.
Tegoroczny ranking zdominowały uniwersytety amerykańskie, które zapełniły podium. Najlepszy okazał się Massachusetts Institute of Technology (MIT), a za nim uplasowały się Stanford University i Harvard University. Oceniono 5500 uczelni z całego świata.
Zestawienie powstaje w oparciu o sześć kryteriów: reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy. Każdego roku firma Quacquarelli Symmonds publikuje trzy osobne zestawienia, oceniające: całokształt działalności uczelni, dziedziny naukowe oraz kierunki studiów.
QS World University Ranking przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symmonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. Jest on jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank. W tym roku QS World University Ranking 2021 znalazło się ok. 1000 uczelni.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Tekst źródłowy: PAP Nauka w Polsce
Redakcja: Centrum Promocji UŁ