Solidarni z Białorusią - #UniLodz gości Dr A. Sidaravą

"Białorusini starają się żyć normalnie I wierzyć w lepszą przyszłość" - mówi dr Aliaksandra Sidarava, ekonomistka, która spędzi kolejny rok akademicki na Uniwersytecie Łódzkim w ramach projektu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Solidarni z Białorusią". Pani Doktor prowadzić będzie badania na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Rozmawiamy z nią na początku jej pobytu na Uniwersytecie.

 

Czy było Pani ciężko opuszczać Białoruś?

Mam już za sobą pobyty na wymianach międzynarodowych, więc nie bałam się samych zmian. Oczywiście, cała moja rodzina i przyjaciele zostali tam, więc za nimi będę tęsknić, ale dystans nie jest aż tak duży, więc zamierzam odwiedzać Białoruś. Widzę się z rodziną również przez Internet. I przede wszystkim byłam bardzo szczęśliwa, że trafiła się taka okazja na wyjazd. Generalnie, przeprowadzka do Polski nie była aż tak trudna, jak myślałam.

Jako dziecko przyjeżdżałam do Polski z rodzicami. W latach 2016-2017 byłam z kolei na stypendium w Warszawie i tam prowadziłam badania. Wtedy odwiedzałam Łódź jeszcze jako turystka. Pamiętam, że to była końcówka sierpnia, wspominam tę wycieczkę i piękno miasta - Manufaktury I innych miejsc.

Jak wygląda teraz sytuacja polityczna i ekonomiczna na Białorusi?

Jest bardzo napięta, w związku z wydarzeniami ostatnich miesięcy. Mimo tego wszystkiego moi rodacy starają się żyć normalnym życiem, pozostają optymistami, wierzą w lepszą przyszłość. Generalnie jednak, polityka wywarła bardzo zły wpływ na ekonomię kraju i położenie materialne mieszkańców.

Jako ekonomistka, wie Pani Doktor najlepiej! Jaki jest dokładny obszar Pani badań?

Prowadzę badania w obszarze ekonomii i badam instytucjonalną strukturę społeczeństwa. Moja specjalizacja to badania dynamiki rozwoju systemów instytucjonalnych, wektora ich ewolucji, pochodzenia instytucji oraz interakcji instytucji formalnych i nieformalnych.

Dlaczego zdecydowała się przyjechać do Polski akurat teraz?

Prowadziłam badania we wspomnianym obszarze przez ostatnie 5 lat i od dłuższego czasu szukałam okazji do ich rozwoju. Dowiedziałam się o możliwościach naukowych, jakie daje program NAWA. Nie było nawet dużo formalności, wizę dostałam w dwa tygodnie. To również zasługa tego, że mój rodzimy Białoruski Uniwersytet Państwowy bardzo się w ostatnich latach zmienił. Priorytetem jest teraz m.in. współpraca i wymiana międzynarodowa. Rozwinęliśmy ostatnio również wiele programów dla anglojęzycznych studentów.

Jakie dokładnie badania będzie Pani prowadzić w Polsce?

Planujemy obecnie napisanie kilku artykułów. Chcemy również dokonać porównawczej charakterystyki transformacji instytucjonalnej dla Polski I Białorusi. W mojej ojczyźnie finansowanie badań wciąż nie stoi na wysokim poziomie, niestety. Dotyczy to również naszych miejsc pracy, uczelni.

Czy są jakieś aspekty życia u nas, które Pani szczególnie docenia?

Szczerze mówiąc, wszystko mi się podoba. Ludzie tutaj są przyjacielscy i pomocni. Miasto jest, moim zdaniem, piękne. Dużo spaceruję, zdążyłam już odwiedzić wiele miejsc z bogatą historią i wiele muzeów. Doceniam też dobry transport miejski i infrastrukturę. Wszystko, czego potrzebuję jest blisko mojego mieszkania - sklepy, centrum handlowe, bank, kawiarnia czy park. Atmosfera miasta bardzo mi odpowiada. Zaczęłam nawet uczyć się polskiego, mam nadzieję, że dzięki temu jeszcze lepiej będę się dogadywać z Polakami.

 


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/