Uniwersytet Łódzki dołączył do prestiżowego grona uczelni zrzeszonych w ramach sieci Europejskiego Uniwersytetu Miast Postindustrialnych (UNIC). To wspólny projekt, ale sam sojusz będzie stały i zacznie nową erę kształcenia w Europie.
Celem UNIC jest kształtowanie studentów i badaczy, którzy zdobywając wiedzę, nauczając i podejmując zatrudnienie w całej Europie, staną się liderami zmian, odgrywającymi ważną rolę w transformacji regionów miejskich. Przyczynią się tym samym do wzmocnienia trendów rewitalizacyjnych w postindustrialnych ośrodkach Europy, wprowadzając naukę w przestrzeń miejską. W efekcie pojawi się nowe pokolenie studentów i naukowców z wiedzą, umiejętnościami oraz świadomością społeczną, którzy ukształtują przyszły Europejski Obszar Edukacji.
Działanie to znacząco wzmocni międzynarodową konkurencyjność Uniwersytetu Łódzkiego zapewniając dodatkowy obszar sprawnej, naukowej mobilności oraz możliwość udziału w ciekawych, europejskich inicjatywach akademickich.
Partnerstwo polega na nawiązaniu ścisłej współpracy z uczelniami zrzeszonymi w sojuszu UNIC, jak również na realizowaniu ambitnych przedsięwzięć akademickich na szczeblu międzynarodowym.
Wśród nich znalazło się m.in., utworzenie nowych wspólnych kierunków studiów i programów szkoleniowych czy Wirtualnego Kampusu UNIC. Oprócz tego prowadzone będą prace nad realizacją interdyscyplinarnych i innowacyjnych projektów międzynarodowych, mających na celu wzmacnianie jakości szkolnictwa wyższego w Europie oraz budowanie potencjału miast i regionów, w których te uczelnie funkcjonują.
Dołączenie do Europejskiego Uniwersytetu Miast Postindustrialnych to dla nas ogromna szansa, zwłaszcza że założenia sieci pokrywają się z celami zawartymi w nowej strategii Uniwersytetu Łódzkiego. Uczestnictwo w programach prowadzonych przez UNIC da naszym studentom i pracownikom nowe, wyjątkowe możliwości dołączenia do międzynarodowej wspólnoty akademickiej
– mówi prof. Elżbieta Żądzińska, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
UNIC to także inne różnorodne inicjatywy, takie jak CityLabs (miejskie laboratoria, będące punktami stycznymi między miastem a akademią) czy UNIC Inter-University Campus (przestrzeń wspierająca mobilność wirtualną i fizyczną).
Realizowany przez sieć program będzie również poszerzał możliwości edukacyjne studentów, w tym migrantów i osób żyjących w niekorzystnych warunkach społeczno-ekonomicznych.
Pierwotnie Europejski Uniwersytet Miast Postindustrialnych tworzyło osiem uczelni partnerskich, a od tego roku do grona tego dołączyły Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet w Malmö (Szwecja).
Więcej informacji o sieci:
- Informacja o sieci na stronie UŁ: www.uni.lodz.pl/unic
- Strona sieci: www.unic.eu