Konferencja migracyjna PAN na UŁ. Badania dotyczące Ukraińców w Polsce

Ponad dwustu naukowców wzięło udział w XI Konferencji Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk „Migracje w dobie kryzysów społecznych”, która w dniach 21-23 września br. odbywała się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem wiodącym są procesy migracyjne w czasach kryzysów, z którymi mierzą się dziś społeczeństwa, z szczególnym naciskiem na migracje obywateli Ukrainy chroniących się w Polsce po agresji rosyjskiej.

Konferencja KBMPonad 200 naukowców, uczestników konferencji, dyskutowało w auli im. prof. Viewegera na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ

Oddziaływanie piętrzących się kryzysów na mobilność ludzką stanowi coraz ważniejszy przedmiot badań. Podczas łódzkiej konferencji omawiane są procesy migracyjne stanowiące zarówno przyczynę, jak i konsekwencję przemian gospodarczych (kryzysy gospodarcze, bezrobocie, ubóstwo, nierówności ekonomiczne), konfliktów politycznych (wojny, Brexit, kryzys projektu wielokulturowości), kryzysów humanitarnych (uchodźstwo), zmian środowiskowych (zmiany klimatyczne, katastrofy naturalne) czy wyzwań zdrowotnych (pandemie). 

Z uwagi na sytuację polityczną za nasza wschodnią granicą jednym z najważniejszych tematów konferencji jest wpływ rosyjskiego ataku na Ukrainę na skalę i kierunki uchodźstwa oraz krótko- i długookresowe konsekwencje społeczne, ekonomiczne, polityczne i demograficzne tego zjawiska. Właśnie tym aspektom migracji poświęcony był briefing prasowy z udziałem naukowców z kilku polskich ośrodków naukowych, którzy omówili wyniki swych najświeższych badań dotyczących okołowojennej i przedwojennej migracji ukraińskiej w Polsce. Jej liczebność szacuje się nawet na 4 miliony osób.

Konferencja KBM

Dr hab. Paweł Kaczmarczyk, prof. Uniwersytetu Warszawskiego podczas briefingu przedstawił założenia Ośrodka Badań nad Migracjami i Centrum Doskonałości w Naukach Społecznych UW podczas prac badawczych nad społecznościa Ukraińców w Polsce.

- Ukraińcy przebywający w Polsce są dobrze wykształceni, ponad 50 procent posiada wykształcenie wyższe – referowała wyniki swych badań dr hab. Agata Górny z Uniwersytetu Warszawskiego. – Ponad połowa z nich pracuje, a jedna czwarta poszukuje pracy. Najczęściej jednak zatrudnieni w Polsce wykonują prace proste, a jedna piąta z nich – specjalistyczne.
Dr hab. Piotr Szukalski, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, zwrócił uwagę na tendencje demograficzne w Polsce związane z napływem z Ukrainy po wybuchu wojny dużej liczby kobiet, także tych w ciąży (ok. 3 procent wszystkich). Jego zdaniem nie pozostanie to bez wpływu na zmianę struktury wiekowej ludności w Polsce i znajdzie odzwierciedlenie w większej liczbie mieszanych małżeństw.

Blisko 75 procent badanych mieszkańców województwa łódzkiego akceptuje przyjmowanie uchodźców z Ukrainy, mniej otwarci są mieszkańcy Lubelskiego (68 procent), a najbardziej – Wielkopolski (ponad 81 procent) – to z kolei wnioski płynące z badań dr Sabiny Kubiciel-Lodzińskiej z Politechniki Opolskiej. Wynika z nich także, iż po trzech miesiącach wojny w bezpośrednią pomoc Ukraińcom angażowało się 47 procent Polaków, a jednocześnie ponad 46 procent obawiało się, że uchodźcy będą mieli za dużo przywilejów (np. pierwszeństwo w dostępie do przedszkoli i lekarzy).

Konferencja KBMDr hab. Piotr Szukalski (prof. UŁ) wyjaśniał dziennikarzom, jak okołowojenna migracja ukraińska wpłynie na zmainę struktury wiekowej mieszkańców Polski. 

Badania społeczności Ukraińców w Łodzi (zarówno uchodźców wojennych jak i osób przebywających od dłuższego czasu) prowadzą także pracownicy Centrum Studiów Migracyjnych UŁ pod kierunkiem dr Doroty Kałuży-Kopias. Wyniki wstępne powinny być dostępne w grudniu br.

Konferencje Komitetu Badań nad Migracjami PAN goszczą co roku w różnych ośrodkach naukowych. W 2002 W 2022 r. współorganizatorami i gospodarzami konferencji są dwie jednostki UŁ: Centrum Studiów Migracyjnych i Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny. 

GALERIA ZDJĘĆ Z KONFERENCJI

Materiał: Centrum Studiów Migracyjnych UŁ, dr hab. Piotr Szukalski (prof. UŁ)
Redakcja: Marcin Kowalczyk, Centrum Promocji UŁ
Zdjęcia: Bartosz Kałużny, Centrum Promocji UŁ