Dr hab. Marta Kolanowska, prof. UŁ nominowana do „Polskiego Nobla”

Polskie uczelnie badawcze, w tym Uniwersytet Łódzki, wytypowały swoich kandydatów do pierwszej edycji Nagrody Heisiga. Wyróżnienie, nazywane już polskim odpowiednikiem Nagrody Nobla, ma honorować polskich naukowców, którzy prowadzą badania na najwyższym poziomie, a ich odkrycia zmieniają świat. Wśród 12 nominowanych znajduje się dr hab. Marta Kolanowska, prof. UŁ z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

fot. źródło prywatne

- Bardzo się cieszę z tej nominacji i serdecznie dziękuję za docenienie mojej pracy badawczej. Znalazłam się w gronie wspaniałych naukowców i samo to jest już dla mnie ogromnym zaszczytem. Takie konkursy, oprócz dawania ogromnej satysfakcji, zwracają uwagę na konkretne problemy naszego świata. W przypadku mojej specjalizacji jest to problem pogarszającego się stanu przyrody. Doceniam więc to, że przy takich okazjach mogę dorzucić swój skromny apel o to, byśmy lepiej dbali o naszą planetę. Gdyby gatunki przestały znikać, byłaby to dla mnie największa nagroda, ale jeszcze długa droga przed nami, zanim to się uda - mówi profesor Marta Kolanowska.

Zwycięzcę Nagrody poznamy 1 października. Otrzyma on medal oraz 200 tys. zł - to najwyższa polska nagroda dla naukowca. Wyróżnienie ma być przyznawane co dwa lata.

Dr hab. Marta Kolanowska, prof. UŁ z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, bada różnorodność biologiczną najsłabiej zbadanych regionów świata. Odkryła 370 nieznanych nauce gatunków orchidei. Brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych. W 2020 r. uhonorowana nagrodą im. Otto Wichterle za działalność badawczą i ochronę cennych przyrodniczo ekosystemów tropikalnych.

Więcej informacji o Nagrodzie znaleźć można na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Forum Akademickim.

 

Materiał: Forum Akademickie
Redakcja: Centrum Promocji UŁ