Uroczyste posiedzenie Senatu UŁ rozpoczęło wykonanie hymnu państwowego przez chór uniwersytecki. Następnie rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska powitała zebranych. Swe wystąpienie poświęciła tradycji Dnia Edukacji Narodowej i istocie tego święta. Mówiła o misji kształcenia i inspiracji, jaka towarzyszy pracownikom dydaktycznym i naukowym UŁ – pasjonatom edukacji.
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją, aby podziękować sobie za trud wkładany w kształcenie i rozwój, zarówno naszych podopiecznych: studentów, doktorantów i młodych badaczy, jak i nas samych. Kształcenie mądrych i odpowiedzialnych obywateli to misja okupiona trudem i wysiłkiem. Wymaga ciągłego dążenia do doskonałości, rozwoju merytorycznego i osobistego oraz niesłabnącej pasji. Jednocześnie droga, którą wybraliśmy jako nauczyciele, dostarcza pięknych emocji i daje nam wiele okazji do dumy. Nasza praca wzbogaca życie naszych uczniów. Przekłada się także na społeczeństwo i może zmieniać świat. Obserwując rozwój i osiągnięcia podopiecznych widzimy swój własny udział w tworzeniu świata bardziej gotowego na wyzwania współczesności i przyszłości. Mamy okazję być na froncie tych zmian i wpływać na ich kształt. To wielka szansa, wielki dar i wielka odpowiedzialność
– mówiła rektor UŁ.
Prof. Elżbieta Żądzińska podkreśliła, że Uniwersytet Łódzki powstał, aby w imię motta Prawda i Wolność zawsze szukać prawdy o ludziach i świecie, i kształcąc, uwalniać potencjał kolejnych pokoleń. W strategii na lata 2021-2030 uczelnia postawiła sobie ambitne cele, które zobowiązują jej pracowników do dążenia do doskonałości badawczej i mądrego kształcenia.
Rektor UŁ w swym wystąpieniu zachęcała, by myśląc o własnym rozwoju naukowym kierować się zawsze doskonałością badawczą i skupiać się na jakości swojej pracy. Takie działanie pozwoli podejmować znaczące dla swojej dyscypliny tematy, a w rezultacie sprawi, że zarówno pozyskanie finansowania, jak i publikacje w uznanych czasopismach indeksowanych w najważniejszych bazach naukowych przyjdą łatwiej.
Postawienie doskonałości badawczej na pierwszym miejscu jest – zdaniem prof. Żądzińskiej – kluczem nie tylko do prowadzenia badań mających istotne znaczenie dla danej dyscypliny. Ma ono niebagatelne znaczenie także dla satysfakcji badacza i harmonijnego rozwoju jego kariery naukowej, gdyż tylko spełniony i ceniący swoją pracę naukowiec może być inspiracją i autorytetem dla następnych pokoleń.
Drodzy pracownicy uniwersytetu Łódzkiego, dziękuję za wasz codzienny wysiłek wkładany w kształcenie ciekawych świata, odpowiedzialnych obywateli. Serdecznie gratuluję wszystkim pracownikom naszej uczelni, którzy otrzymają w tym roku nagrody za swoją postawę, zaangażowanie i osiągnięcia zawodowe. Jesteście filarami naszej uczelni. Wszystkim państwu życzę, aby odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek do innych nigdy nie opuszczały państwa w drodze do Prawdy i Wolności
– zakończyła rektor UŁ.
Doktorat honoris causa UŁ dla prof. Macieja Henneberga
Sylwetkę laureata jako badacza przedstawiła rektor UŁ, a laudację na jego cześć wygłosił prof. Wiesław Lorkiewicz, promotor w przewodzie o nadanie doktoratu honoris causa. Przypomniał m.in. patriotyczne tradycje jego rodziny, opozycyjną kartę jaką prof. Maciej Henneberg zapisał w czasach „Solidarności” oraz konieczność jego emigracji z Polski w 1984 roku. Podkreślił ogromny dorobek badawczy laureata, w tym setki publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na świecie, będące efektem jego aktywności naukowej na uczelniach w Stanach Zjedoczonych, Republice Południowej Afryki i w Australii.
Fotorelacja z uroczystego posiedzenia Senatu UŁ
Następnie prof. Lorkiewicz odczytał treść dyplomu doktoratu, a sam dokument wręczyła prof. Hennebergowi rektor UŁ w towarzystwie promotora oraz dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ prof. Andrzeja Kruka.
W imieniu Senatu i swoim własnym gratuluję i składam najserdeczniejsze życzenia dalszych osiągnięć, zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym
– zwróciła się rektor UŁ do laureata.
Zaproszony do wystąpienia prof. Maciej Henneberg wygłosił ilustrowany prezentacją wykład pt. „Ongoing biological evolution of humans in a dynamic system”.
W obszarze zainteresowań naukowych prof. Macieja Henneberga mieszczą się zagadnienia dotyczące: ewolucji i mikroewolucji człowieka, ewolucji ludzkiego mózgu, ewolucji biokulturowej, ekologii człowieka, genetyki populacyjnej, paleodemografii, demografii historycznej, paleopatologii, auksologii, anatomii, anatomii porównawczej, ergonomii, archeologii i zagadnień medyczno-sądowych.
Prof. Henneberg przyczynił się do rozwoju nowej dyscypliny – medycyny ewolucyjnej, inicjując i wspierając zorganizowanie jedynego w Europie Instytutu Medycyny Ewolucyjnej w Zurychu. Przez wiele lat służył swoją wiedzą ekspercką z zakresu antropologii sądowej, wydając opinie w postępowaniach karnych i cywilnych prowadzonych przez sądy w Polsce, USA, RPA i Australii.
Od wielu lat prof. Henneberg rozwija szeroko zakrojoną współpracę z zespołem naukowym Katedry Antropologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. W ramach tej współpracy realizowane są staże pracowników naukowych UŁ w Uniwersytecie w Adelajdzie oraz staże doktorantów tejże uczelni w Uniwersytecie Łódzkim. Rezultatem akademickiej wymiany są wspólne badania i publikacje zamieszczane w prestiżowych czasopismach naukowych z zakresu biologii i medycyny.
Wykład prof. Macieja Henneberga na WBiOŚ UŁ - fotorelacja
Odznaczenia dla pracowników UŁ
W kolejnej części posiedzenia rektor UŁ Elżbieta Żądzińska w towarzystwie wojewody łódzkiego Karola Młynarczyka wręczyła pracownikom UŁ odznaczenia państwowe - złote, srebrne i brązowe Medale za Długoletnią Służbę - przyznane postanowieniem Prezydenta RP za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. -
Następnie wręczono Medale Edukacji Narodowej, medale UŁ W Służbie Społeczeństwu i Nauce oraz złote odznaki UŁ.
Listy osób uhonorowanych poszczególnymi odznaczeniami:
- Medale za Długoletnią Służbę
- Medale Komisji Edukacji Narodowej
- Medale UŁ w Służbie Społeczeństwu i Nauce
- Złote Odznaki UŁ
Po ceremonii odznaczeń Chór Akademicki UŁ wykonał Gaude Mater Polonia, a uroczystość zakończyło opuszczenie auli przez poczet sztandarowy i członków Senatu UŁ.
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski (CKiPR UŁ)