Zjazd Dziekanów Wydziałów Chemicznych

Miejsce wydarzenia: Ul. Kopcińskiego 16/18, 91-232 Łodź
Czas: 01 lutego 2024 (czwartek) - 02 lutego 2024 (piątek) All day

W dniach 1-2 lutego 2024 roku w Politechnice Łódzkiej i Uniwersytecie Łódzkim odbędzie się Zjazd Dziekanów Wydziałów Chemicznych. Łódź będzie gościć ponad stu reprezentantów polskich uczelni, a także przedstawicieli ważnych dla naszego środowiska instytucji – Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Doskonałości Naukowej, Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Polskiego Towarzystwa Chemicznego. 

Dwudniowe spotkanie poświęcone będzie zarządzaniu, finansom, współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz kształceniu studentów na wydziałach, które należą do najbardziej renomowanych w szkołach wyższych w Polsce.


Prof. Małgorzata I. Szynkowska-Jóźwik – dziekan Wydziału Chemicznego PŁ:

Nasz Zjazd jest dla władz wydziałów chemicznych kluczowym spotkaniem. Dzięki temu dyskusje o skutecznym zarządzaniu wydziałami i perspektywach rozwoju naukowego oraz dydaktycznego będą merytoryczne i wymierne. Dzięki współorganizacji wydarzenia przez Uniwersytet Łódzki i Politechnikę Łódzką, zjazd będzie też dobrym forum do przedstawienia i popularyzacji idei Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego.

W pierwszym dniu Zjazdu goście spotkają się w gmachu „Alchemium – magia chemii jutra”, siedzibie Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Zostaną powitani przez prof. dr hab. inż. Krzysztofa Jóźwika – rektora Politechniki Łodzkiej oraz prof. Małgorzatę Szynkowską-Jóźwik – dziekan Wydziału Chemicznego PŁ i prof. dr. hab. Sławomirę Skrzypek – dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Zjazd zainauguruje wykład prof. Tomasza Pospiesznego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zatytułowany „Radowa gorączka. Historia pewnego odkrycia”. 

W drugim dniu Zjazdu goście zostaną przywitani w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego przez prof. dr hab. Elżbietę Żądzińską – rektor Uniwersytetu Łódzkiego. Obrady rozpocznie panel dyskusyjny: „Quo vadis szkolnictwo wyższe?” z udziałem rektorów UŁ i PŁ – prof. Elżbiety Żądzińskiej i prof. Krzysztofa Jóźwika oraz prof. Teofila Jesionowskiego – rektora Politechniki Poznańskiej, przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. 

W panelu udział wezmą rówież: 

  • dr hab. inż. Barbara Gawdzik, prof. UJK – prorektor ds. kształcenia z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach 
  • prof. Piotr Kuśtrowski – prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych Uniwersytetu Jagiellońskiego 
  • prof. Jacek Przepiórski – prorektor ds. nauki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Moderatorem dyskusji będzie prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki w Politechnice Łódzkiej. 


Prof. dr hab. Sławomira Skrzypek – dziekan Wydziału Chemii UŁ:

Mamy przekonanie, że tak zacne grono panelistów wskaże możliwy do realizacji w aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej model nowoczesnego zarządzania uczelnią oparty o rozwój innowacyjnych badań i technologii wysoce użytecznych dla kraju. Zjazdy Dziekanów Wydziałów Chemicznych od lat stanowią forum do otwartych, często niełatwych dyskusji na temat nowych wyzwań stawianych przed uczelniami w zmieniającym się świecie.


Organizatorzy Zjazdu zaprosili również Jarosława Oliwę – dyrektora Departamentu Budżetu i Finansów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który swoje wystąpienie zatytułował: „Mój wydział uzyskał kategorię A+. Ministrze, gdzie są moje pieniądze?”. 

W związku z czekającą uczelnie kolejną ewaluacją dyscyplin naukowych, zaproszony do dyskusji został dr hab. Rafał Stanisławski, prof. Politechniki Opolskiej – przewodniczący Zespołu Komisji Ewaluacji Nauki ds. wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. 

O możliwościach rozwoju kadry i awansach naukowych opowiedzą natomiast przedstawiciele Rady Doskonałości Naukowej:

  • prof. Grażyna Stochel z Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • prof. Paweł Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego
  • prof. Marcin Hoffmann z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Poruszony zostanie też szeroko dyskutowany w środowisku naukowo-biznesowym temat dotyczący technologii z obszaru wody, wodoru i węgla. O tej wizji przyszłości mówić będzą: dr hab. inż. Łukasz Klapiszewski, prof. Politechniki Poznańskiej i Łukasz Maciejewski z Banku Gospodarstwa Krajowego, menedżer ds. współpracy z uczelniami. Temat ich wystąpienia to „3W (woda, wodór, węgiel) – od idei do realizacji”.


Wydziały chemiczne, starając się zachęcić młodzież do studiowania chemii, podążają za zmianami na rynku pracy i oczekiwaniami młodych ludzi związanych z ich edukacją. Te tematy zostaną poruszone w panelu dydaktycznym „Umiejętności studenta w szybko zmieniającej się rzeczywistości”, którego moderatorem będzie dr hab. Robert Zakrzewski, prof. UŁ – prorektor ds. studentów i jakości kształcenia Uniwersytetu Łódzkiego.

W dyskusji udział wezmą:

Przy okazji dyskusji o kształceniu, prowadzonej przez prof. Piotra Młynarza –dziekana Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiego, uczestnicy Zjazdu będą starali się też odpowiedzieć na pytanie: „Rekrutacja – co się dzieje?” i omówić nowe strategie promocji nauk chemicznych wśród młodzieży szkolnej. Jedną z form promocji chemii jest konkurs „Chemkaton”, organizowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, o którym informacje przekaże dr hab. inż. Marek Jaszczur, prof. AGH – prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Energetyki i Paliw AGH.

Natomiast „Kilka słów o Polskim Towarzystwie Chemicznym”, jego celach statutowych i działaniach na rzecz środowiska polskich chemików oraz rozwoju młodych naukowców, opowie jego prezes – prof. Izabela Nowak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Materiał: Politechnika Łódzka
Redakcja i zdjęcia: Centrum Komunikacji i PR UŁ

 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Ul. Kopcińskiego 16/18, 91-232 Łodź

Data i godziny wydarzenia: 01 lutego 2024 (czwartek) - 02 lutego 2024 (piątek) All day

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB