Arcybiskup G. Ryś o Europie i chrześcijaństwie

Arcybiskup Grzegorz Ryś wygłosił 24. Wykład Rektorskiego w Uniwersytecie Łódzkim - "Tożsamość Europy a chrześcijaństwo". Metropolita łódzki odpowiadał również na pytania publiczności.

 

Wykład Rektorski wypełnił Aulę Niebieską Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Metropolity łódzkiego słuchały m.in. władze Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowcy uczelni i łodzianie. Spotkanie z duchownym prowadził Rektor UŁ prof. Antoni Różalski.

- Europa ma wspaniałą historię, ale czy ma równie dobrą pamięć? - przywołał, jeszcze przed Wykładem, słowa Jana Pawła II arcybiskup Grzegorz Ryś.

W swoim wystąpieniu mówił zarówno o historii chrześcijaństwa, nie tylko w Europie, jak i o wyzwaniach stojących przed kościołem w XXI wieku. Podkreślał wagę wspólnoty i tolerancji między różnymi odłamami chrześcijaństwa.

- Chrześcijaństwo narodziło się w Azji, a w pierwszych wiekach najważniejszym dla niego miejscem była Afryka - przypomniał metropolita łódzki.

Arcybiskup Grzegorz Ryś mówił również o różnorodnych wymiarach chrześcijańskiej jedności w Europie, począwszy od pontyfikatu Grzegorza I Wielkiego (VI/VII w n.e.), gdy utworzyła się społeczność chrześcijańska, żyjąca zgodnie z kościelnym kalendarzem, aż do wieku XIX, kiedy to Europa stanęła do kościoła w zupełnej kontrze. Wiek XX również przyniósł wiele zmian.

- Wolność sumienia i religii, dziś uznawane, za oznakę chrystianizacji, jeszcze 100 lat temu Kościół uznawał za błąd - mówił arcybiskup Ryś.

Metropolita łódzki przypomniał również, że zasady, jakimi kieruje się dzisiejsza Europa, również wynikają z chrystianizmu. Dotyczy to zwłaszcza reguły, którą w Biblii przedstawia Jezus - Bogu boskie, cesarzowi co cesarskie. Wspólnota polityczna, zdaniem metropolity łódzkiego, obejmuje wszystkich obywateli, podczas gdy do wspólnoty chrześcijańskiej zawsze należeć będą jedynie wierzący.

- Musimy wiedzieć jak patrzy się na nas z zewnątrz. Biskupi syryjscy mówili nam, że Europa wciąż jest chrześcijańska, bo ciągle obowiązują tutaj prawa człowieka - opowiadał metropolita łódzki.

Zdaniem arcybiskupa Grzegorza Rysia wielką nadzieją na odrodzenie chrześcijaństwa w Europie jest ekumenizm. Europa, według duchownego, sama mogłaby się dużo nauczyć od chrześcijan w kwestii dążenia do jedności. Drugą nadzieją jest Świadectwo chrześcijaństwa, ewangelizacja. Ta ostatnia jednak musi być ciężką pracą u podstaw. Przekaz chrześcijański musi przyciągać do wiary, nie da się chrystianizować na siłę, zwłaszcza włączając w to politykę.

Arcybiskup Grzegorz Ryś pochodzi z Krakowa. Jest profesorem historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Metropolitą łódzkim jest od listopada 2017 roku. W latach 2007-2011 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, a w latach 2011-2017 biskupem pomocniczym krakowskim. Misję w Łodzi objął po arcybiskupie Marku Jędraszewskim, który w październiku 2017 roku został metropolitą krakowskim.

20180222_6353

20180222_6277

Fot. Maciej Andrzejewski, UŁ

Wykłady Rektorskie w Uniwersytecie Łódzkim rozpoczęto w 2010 roku, za kadencji Rektora prof. Włodzimierza Nykiela. Nawiązują one do podobnych inicjatyw środowisk akademickich na świecie. Autorami są wybitne postaci życia naukowego, kulturalnego i religijnego. W ciągu ostatnich siedmiu lat Wykłady Rektorskie w Uniwersytecie Łódzkim wygłosili m.in. Władysław Bartoszewski, Roger Penrose, Szewach Weiss, Vaclav Klaus, Jerzy Buzek czy Sławomir Lachowski.

Treść wykładów jest interdyscyplinarna i dotyczy zagadnień związanych z człowiekiem, filozofią, historią świata czy współczesnych jego problemów.

Redakcja: Centrum Promocji UŁ