Nominację dla pani profesor Namysłowskiej wręczył Ambasador Niemiece w Polsce, Viktor Elbling.
Uniwersytet Łódzki reprezentował prof. dr hab. Rafał Matera - rektor UŁ, a władze WPiA UŁ– prodziekanka ds. współpracy międzynarodowej i projektów, dr Izabela Florczak.
Z wdzięcznością i pokorą stoję dziś przed Państwem, zaszczycona możliwością objęcia funkcji Honorowej Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Łodzi. W pełni zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka wiążę się z tą funkcją, i zobowiązuję się wypełniać ją z oddaniem i rzetelnością.
Polska i Niemcy dzielą wspólną, choć złożoną historię. Dziś świętujemy relację opartą na współpracy, wspólnych wartościach i wzajemnym szacunku.
Łódź, miasto, które z dumą nazywam domem, to miejsce, gdzie historia i przyszłość przenikają się w niezwykły sposób. Dawne centrum przemysłowe, Łódź wielokrotnie się odradzała – czasem tak szybko, że nawet Google Maps miewa problem z nadążeniem! Dziś to ośrodek kreatywności, innowacji i różnorodności, miasto, które przyciąga przedsiębiorców, artystów i naukowców z różnych zakątków świata.
Ale historia Łodzi to też historia współistnienia – społeczności polska, niemiecka, żydowska i rosyjska wspólnie budowały to miasto, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo. W obliczu globalizacji, to dziedzictwo współpracy staje się dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek.
Jako Honorowa Konsul z radością przyczynię się do dalszego wzmacniania polsko-niemieckiego partnerstwa, wspierając dialog i współpracę w sferze naukowej, gospodarczej, kulturalnej i społecznej.
– mówiła profesor Monika Namysłowska.
Prof. dr hab. Monika Namysłowska – kierownik Katedry Europejskiego Prawa Gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim. Laureatka ogólnopolskiego konkursu „Luminarz” na najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa europejskiego (1. miejsce). Uzyskała stopień doktora nauk prawnych, broniąc rozprawy doktorskiej pt. “Zwalczanie nieuczciwej konkurencji w prawie wspólnotowym i niemieckim na przykładzie reklamy wprowadzającej w błąd i reklamy porównawczej”. Za monografię “Czarna lista nieuczciwych praktyk handlowych” – osiągnięcie będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego – otrzymała nagrodę Ministra Gospodarki w XIII edycji konkursu Urzędu Patentowego RP na najlepszą pracę naukową z zakresu własności intelektualnej oraz indywidualną nagrodę I stopnia Rektora UŁ.
Absolwentka Szkoły Prawa Niemieckiego i Europejskiego organizowanej na UŁ we współpracy z Uniwersytetem Wilhelma w Münsterze (Niemcy), studiów podyplomowych z zakresu prawa konkurencji i ochrony konsumentów na Uniwersytecie Jagiellońskim, kursu prawa porównawczego na Międzynarodowym Wydziale Prawa Porównawczego w Strasburgu (Francja) oraz kursu prawa konkurencji w Europejskiej Akademii Prawa (ERA) w Trewirze (Niemcy).
Prowadziła wykłady gościnne m.in. na Uniwersytecie w Ratyzbonie, Uniwersytecie Georga-Augusta w Getyndze, Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie, Uniwersytecie Westfalskim Wilhelma w Münsterze (Niemcy), na City University w Hongkongu, Uniwersytecie Neapolitańskim Federico II (Włochy) oraz w Europejskiej Akademii Prawa (ERA) w Trewirze (Niemcy).
Promotor 118 prac magisterskich, w tym 33 nagrodzonych w ogólnopolskich konkursach oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Specjalizuje się w polskim i unijnym prawie ochrony konkurencji i konsumentów, prawie zwalczania nieuczciwej konkurencji oraz w prawie reklamy. Przygotowuje opinie prawne dotyczące złożonej problematyki z tych dziedzin prawa. Opracowała m.in. opinię o problematyce wysyłania informacji handlowych dla jednej z największych spółek w Polsce. Doradza w złożonych, wielowątkowych projektach z zakresu prawa nowych technologii, ochrony danych, konkurencji oraz ochrony konsumentów.
Członek Rady Doradczej przy Prezesie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za kadencji Pana Adama Jassera. Członek Rady Programowej kwartalnika „Prawo Nowych Technologii” Wydawnictwa C.H.Beck. Autorka i współautorka licznych publikacji z zakresu prawa ochrony konkurencji i konsumentów, ochrony danych osobowych, nowych technologii. Współautorka książki „Akt o usługach cyfrowych” opublikowanej w 2024 roku przez Wolters Kluwer. W 2023 roku wyróżniona została jako Recommended Lawyer przez ranking The Legal 500.