O uczelni zaangażowanej w inspirujące wydarzenia. Śniadanie prasowe UŁ

Podczas kolejnego śniadania prasowego UŁ spotkaliśmy się z dziennikarzami, by mówić o zaangażowaniu uczelni w kluczowe wydarzenia kulturalne i intelektualne, które kształtują przyszłość dyskusji o wolności, zrównoważonym rozwoju i współczesnej kulturze. Wśród nich znalazły się ważne wydarzenia, w których nasza uczelnia ma zaszczyt być częścią – TEDx, Igrzyska Wolności 2024, festiwal filmowy Kamera Akcja oraz debata „Rewolucja czy ewolucja? Co zrównoważony rozwój oznacza dla naszej uczelni”. Podczas spotkania dziennikarze mieli także możliwość rozmów z ekspertami Uniwersytetu Łódzkiego w temacie zbliżających się wyborów prezydenckich USA, cyberbezpieczeństwa czy zagadnień ekonomicznych.

Karol Ślasko, pomysłodawca TEDxUniversity of Lodz
Stanisław Roszczyk opowiada o Igrzyskach Wolności
Maciej Andrzejewski o zrównoważonym rozwoju w debacie akademickiej
dr hab. Łukasz Korporowicz, prof. UŁ i dr Jakub Stępień w rozmowie o zbliżających się wyborach w USA
UŁ i Kamera Akcja – Malwina Czajka o 15 latach współpracy
dr Joanna Kulesza m.in o treściach generowanych przez AI: czy dziennikarze mogą ich używać? dezinformacja a wolność słowa: czy istnieje prawo człowieka do kłamstwa?

„Free Your Mind” – TEDxUniversity of Lodz. Przestrzeń wymiany zdań na ważne i różnorodne tematy 

TEDxUniversity of Lodz to międzynarodowa konferencja organizowana na licencji TED, czyli zasadach jednego z najbardziej innowacyjnych, rozpoznawalnych i prestiżowych formatów konferencji na świecie pod egidą Uniwersytetu Łódzkiego. Karol Ślasko – uczeń I LO, także wolny słuchacz na prawach studenta na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ – pomysłodawca, posiadacz licencji TEDxUniversity of Lodz i koordynator projektu:

TEDx to przestrzeń wymiany zdań na ważne, ale różnorodne tematy. Każdy z 16 mówców profesjonalistów, których prelekcje usłyszymy na wydarzeniu już 20 października ma około 15 minut na przedstawienie własnej, fascynującej idei. Najważniejszą zasadą TEDx University of Lodz jest dostępność, dlatego wydarzenie odbędzie się w całości w języku angielskim, a każda z prelekcji zostanie nagrana i opublikowana na oficjalnym kanale TEDx. Tematem przewodnim jest „Free Your Mind” – uwolnij swój umysł, zachęta do odkrywania tego, co nieznane, wychodzenie poza to, co przyziemne.

Prelekcje dotyczyć będą różnorodnych tematów, także tych bezpośrednio nas dotykających - nieheteronormatywność, kryzys tożsamości, dialog z wewnętrznym dzieckiem, czy budowanie autonomii w organizacjach w erze sztucznej inteligencji, to tylko niektóre z tematów. Widzów czekają także inne zagadnienia, np. przyszłość i rozwój technologii dronów, kluczowość rytmu życia w naszym funkcjonowaniu, historia prelegenta, który założył fundację nauczającą bezdomnych umiejętności IT, czy kształt czasu, w oryginale „The shape of time”, omawiany przez prof. Macieja Dunajskiego z Uniwersytetu Cambridge.

Konferencja będzie doskonałą okazją do zdobycia wiedzy i nowych kontaktów. Całość odbędzie się języku angielskim, a nagrania będą dostępne na oficjalnym kanale TEDx, co pozwoli nam na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Słowem klucz w przypadku konferencji TEDx jest dostępność. Każdy człowiek na ziemi może korzystać z nagranych podczas wydarzenia wystąpień.

Łódzkie Partnerstwo Akademickie dołącza do partnerów merytorycznych Igrzysk Wolności 2024 POLSKA. EUROPA. PRZYSZŁOŚĆ

Igrzyska Wolności to jedno z najważniejszych wydarzeń intelektualnych w Polsce, które co roku przyciąga liderów opinii i specjalistów z różnych dziedzin. Uniwersytet Łódzki aktywnie uczestniczy w tej platformie wymiany myśli, gdzie omawiane są kluczowe wyzwania współczesności, takie jak demokracja, gospodarka czy zrównoważony rozwój.

W ramach współpracy w przestrzeni forum zostanie zorganizowany panel dyskusyjny „Odzyskanie czy odbudowa Wieży z Kości Słoniowej? Kwestionowanie rzekomej śmierci środowiska akademickiego”, w którym wystąpią rektorzy i prorektorzy łódzkich uczelni, w tym prof. Rafał Matera, rektor UŁ. 

Stanisław Roszczyk z Fundacji Liberté! mówił:

Organizujemy JUŻ 11. edycję Igrzysk Wolności – najważniejszego festiwalu idei, kultury i nauki w Europie Środkowo-Wschodniej. Co roku staramy się, żeby nasza edycja była coraz większa, tym razem na uczestników czeka ponad 120 wydarzeń na 10 scenach, na których wystąpi blisko 500 prelegentów i prelegentek. W tym roku zawarliśmy współpracę z Łódzkim Partnerstwem Akademickim, które zrzesza 6 łódzkich uczelni publicznych: Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Akademie Sztuk Pięknych, Uniwersytet Medyczny, Łódzką Szkołę Filmową oraz Akademię Muzyczną. W ramach współpracy zostanie zorganizowany panel poświęcony przyszłości środowiska akademickiego, w którym wezmą udział władze poszczególnych uczelni.

Hasłem tegorocznej edycji, która odbędzie się od 18 do 20 października w EC1, jest Miasto. Europa. Przyszłość. Większość Polaków – tak jak większość Europejczyków i większość ludności świata – mieszka w miastach. Miasta to centra wydarzeń, inkubatory zmiany społecznej, motory napędowe gospodarki i jednocześnie miejsca, w których ujawniają się największe wyzwania współczesności. W Europie, stojącej przed pilną potrzebą reform, mają do odegrania istotną rolę. To, w jaki sposób podejmą wyzwania, będzie zależało od świadomych głosów obywateli i polityki prowadzonej przez wybranych przez nich przedstawicieli.

Podczas ponad 120 wydarzeń zorganizowanych w ramach Igrzysk Wolności wystąpią również licznie inni przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego: prof. dr hab. Bogusław Śliwerski, dr hab. Agnieszka Kurczewska prof. UŁ, dr. hab. Mariusz Sokołowicz prof. UŁ, dr hab. Paulina Matera prof. UŁ, dr hab. Tomasz Jurczak prof. UŁ, dr hab. Aneta Krzewińska prof. UŁ, dr hab. Tomasz Kamiński prof. UŁ, dr hab. Wojciech Woźniak prof. UŁ, dr Joanna Podolska, dr Adam Sitarek, dr Agnieszka Rzeńca, dr Andrzej Kompa, dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, dr Kamil Brzeziński, mgr Agata Burlińska oraz mgr Klaudia Kamińska.

Festiwal Kamera Akcja i Uniwersytet Łódzki – 15 lat owocnej współpracy

Festiwal Kamera Akcja łączy świat filmu i krytyki filmowej, oferując przestrzeń do twórczych spotkań i dyskusji na temat sztuki filmowej. Uniwersytet Łódzki jako partner tego wydarzenia wspiera rozwój kultury filmowej oraz wymianę poglądów między twórcami, krytykami a publicznością.

Już od 15 lat Uniwersytet Łódzki jest mecenasem Festiwalu Kamera Akcja, przyczyniając się do rozwoju zainteresowania krytyką filmową. Na jubileuszowej edycji festiwalu nie mogło zabraknąć łódzkich filmoznawców, absolwentów i osób związanych z Uniwersytetem Łódzkim. Laureatką nagrody specjalnej będzie Mariola Wiktor, dziennikarka filmowa, korespondentka wielu prestiżowych festiwali z całego świata. W ten sposób Kamera Akcja doceni twórczą osobowość, nieustające inspirowanie oraz poszerzanie horyzontów polskich kinomanów przez absolwentkę kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. 

W tym roku Festiwal Kamera Akcja to 15. jubileuszowa edycja od 24 do 27 października w Łodzi – w Monopolis, w Szkole Filmowej, w Muzeum Kinematografii. W aż trzech lokacjach zostanie wyświetlonych 135 filmów zarówno stacjonarnie, jak i online, ale też niesamowite spotkania z ekspertami i z twórcami. Ponad 60 gości będzie uczestniczyć w Festiwalu Kamera Akcja. Wśród naszych gości będzie Christian Fridel, czyli aktor grający główną rolę w filmie „Strefa Interesów”. „Festiwal Kamera Akcja od 15 lat jest tworzony we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, to jest dla nas najważniejszy partner, który jest z nami od początku 

– opowiadała Malwina Czajka z biura festiwalu.

15. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 24 do 27.10.2024 w Łodzi oraz od 14 do 23.10.2024 online na platformie Think Film. 

Zrównoważony rozwój w debacie akademickiej – rewolucja czy ewolucja?

Podczas śniadania prasowego UŁ Maciej Andrzejewski z CKiPR zaprosił na debatę „Rewolucja czy ewolucja? Co zrównoważony rozwój oznacza dla naszej uczelni”, podczas której będą dyskutowane tematy związane z kierunkami zrównoważonego rozwoju uczelni, zmniejszeniem konsumpcji produktów odzwierzęcych, jak i możliwości zaprzestania prowadzenia eksperymentów na zwierzętach:

Jeszcze do 20 października w Galerii Uniwersyteckiej Wozownia 1/5 przy Pałacu Biedermanna w Łodzi będzie można oglądać wystawę – międzynarodowy projekt „HIDDEN – Animals in the Anthropocene”. Została stworzona przy udziale dwóch organizacji prozwierzęcych We Animals Media i Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Wystawa zbiera zdjęcia aktywistów, fotografów dokumentujących cierpienie zwierząt na całym globie ziemskim. Jest to premierowa odsłona tej wystawy w Polsce. W czwartek 17 października o godzinie 18.00 w Pałacu Biedermanna zapraszamy na panel dyskusyjny pod tytułem „Rewolucja czy ewolucja? Co zrównoważony rozwój oznacza dla naszej uczelni”. Wezmą w nim udział między innymi prof. Katarzyna De Lazari-Radek, prorektorka UŁ, dr Agata Rudnicka-Reichel z Wydziału Zarządzania oraz aktywiści ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. 

W dobie globalnych wyzwań zrównoważony rozwój stał się jednym z kluczowych tematów debaty akademickiej. Uniwersytet Łódzki jako uczelnia odpowiedzialna społecznie i zaangażowana, umożliwia dyskusję o tym, jak ewolucja podejścia do zrównoważonego rozwoju może wpłynąć na naszą instytucję i środowisko akademickie.

Komentarze eksperckie – rozmowy i wywiady z dziennikarzami

Na każdym śniadaniu prasowym UŁ są z nami eksperci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w indywidualnych rozmowach z dziennikarzami udzielają wypowiedzi i komentarzy. Spotkanie stwarza możliwość nawiązania kontaktów naukowcom i dziennikarzom i pozwala budować długotrwałe relacje. 

Tym razem rozmowy dotyczyły zbliżających się wyborów prezydenckich w USA oraz emocji w stosunkach międzynarodowych – dr hab. Łukasz Korporowicz, prof. UŁ, dr Jakub Stępień, Wydział Prawa i Administracji UŁ, dr Przemysław Damski, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, zagadnień związanych ze stosowaniem prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni oraz nowymi technologiami (m.in. treści generowane przez AI: czy dziennikarze mogą ich używać? dezinformacja a wolność słowa: czy istnieje prawo człowieka do kłamstwa? eksplodujące pagery: Hezbollah i cyberwojna) – dr Joanna Kulesza, Wydział Prawa i Administracji UŁ oraz kwestii finansowych – dr hab. Piotr Krajewski, prof. UŁ, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ).

uczestnicy śniadania prasowego UŁdr Joanna Kulesza podczas rozmów z dziennikarzami m.in. o stosowaniu prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni i nowych technologiach

Spotkania z dziennikarzami – interesujące tematy

Idea śniadań prasowych zakłada regularne spotkania z dziennikarzami i przedstawianie im interesujących tematów z życia uczelni, w miejscu sprzyjającym rozmowom ze smacznym jedzeniem przy kawie. To także okazja do wymiany zdań i dzielenia się pomysłami, które często wynikają spontanicznie. Relacje z poprzednich spotkań i więcej informacji można znaleźć na stronie Śniadań Prasowych UŁ.

Fotorelacja z październikowego spotkania z dziennikarzami

Tekst: Iwona Ptaszek-Zielińska (Biuro Prasowe UŁ), fot. Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR)