Studenci z zagranicy to już ponad 9 procent osób studiujących na UŁ!

Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejną edycję wydawanego co roku opracowania „Szkolnictwo wyższe i jego finanse”. Podobnie jak w latach ubiegłych, publikację przygotowano głównie w oparciu o dane pochodzące ze Zintegrowanego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on.

W 2023 roku w Uniwersytecie Łódzkim kształciło się 2 168 studentów zagranicznych, co sytuuje naszą uczelnię na 4. miejscu wśród uczelni publicznych pod względem liczby studentów zagranicznych, za Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytetem Warszawskim oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2019, 2020 oraz 2022 roku UŁ zajmował 3. miejsce w tej klasyfikacji. 

Studenci zagraniczni UŁ podczas Welcome Meetingu & BBQStudenci zagraniczni UŁ podczas Welcome Meetingu & BBQ.

Stałego miejsce w czołówce polskich uczelni pod względem liczby studentów zagranicznych to efekt strategicznego kierunku, obranego przez UŁ w drugiej dekadzie XX w. Dążymy do tego, by być atrakcyjnym miejscem studiowania m.in. dla szerokiego grona studentów zagranicznych. Jest to możliwe m.in. dzięki wytężonej promocji uczelni na targach na całym świecie, współpracy z zagranicznymi instytucjami oraz środkom zewnętrznym pozyskiwanym w ramach projektów.  

Obecnie w Biurze Współpracy z Zagranicą realizujemy dwa projekty finansowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Welcome to Poland (2022) na łączną kwotę aż 800 tysięcy złotych. W ramach tych projektów m.in. promujemy ofertę UŁ w różnych częściach świata, wymieniamy doświadczenia w zakresie rekrutacji i marketingu z uczelniami partnerskimi. Chcemy też sprawić, aby student Uniwersytetu Łódzkiego z zagranicy poczuł się u nas po prostu „zaopiekowany”, dlatego utworzyliśmy dla takich osób Welcome Point, Virtual Welcome Center oraz dość unikalny w skali kraju interaktywny kurs onboardingowy  

– mówi Liliana Lato, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą. 

Działania od lat inicjowane przez uczelnię są na tyle efektywne, że co trzeci student zagraniczny w UŁ dowiaduje się o naszej uczelni z polecenia starszych kolegów. Jesteśmy też bardziej widoczni w sieci: procent zagranicznych kandydatów na studia, którzy dowiedzieli się o UŁ z internetu wzrósł z 28 procent w 2021 roku do 41 procent w roku 2023. Uzupełnieniem systemu promocji i adaptacji są liczne wydarzenia integrujące studentów zagranicznych, pozwalające na zadomowienie się w nowym środowisku, zbudowanie więzi i nawiązanie nowych kontaktów. 

ekipa Biura Współpracy z Zagranicą UŁEkipa Biura Współpracy z Zagranicą UŁ.

Z wspomnianego raportu GUS „Szkolnictwo wyższe i jego finanse w 2023 roku” dowiadujemy się także, że w Polsce studiuje już 107 tysięcy studentów zagranicznych. Z kolei w roku akademickim 2024/2025 kształcenie na studiach regularnych w UŁ rozpoczęło ponad 600 studentów zagranicznych, a kolejne 600 osób przyjechało realizować semestralną lub roczną wymianę międzyuczelnianą [LINK: www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/az-1200-nowych-osob-z-zagranicy-rozpoczelo-studia-na-ul]. Cieszymy się też, że ta grupa stanowi już ponad 9 procent społeczności studenckiej UŁ! 

Materiał: Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ 
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ