Nauka inspiruje – dr Tomasz Napierała

Dr Tomasz Napierała jest z wykształcenia geografem i ekonomistą, pracownikiem Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Na co dzień współpracuje z portugalskim CiTUR – Centre for Tourism Research, Development, and Innovation. Aktywnie uczestniczy w wyjazdach międzynarodowych finansowanych w ramach programu Erasmus+ oraz grantów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Był kierownikiem i wykonawcą w licznych projektach realizowanych ze środków regionalnych, krajowych i europejskich. W latach 2019-2022 kierował międzynarodowym projektem „SPOT – Sustainable Spatial Planning of Tourism Destinations” współfinansowanym z programu Erasmus+. Jest współautorem wielu ekspertyz i dokumentów strategicznych przygotowanych na zlecenie przedsiębiorstw i samorządów.

Portret dra Tomasza Napierały pomiędzy dwoma strzelistymi budynkami biurowymi

Dr Tomasz Napierała, geograf, ekonomista. Jego badania dotyczą m.in. przestrzennych aspektów konkurencji cenowej w usługach turystycznych, a także oceny atrakcyjności turystycznej, zrównoważonego rozwoju oraz sprawiedliwości społecznej i przestrzennej w obszarach wiejskich.

Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem?

Możliwość realizacji własnych pomysłów i marzeń zawodowych, bez konieczności chodzenia na kompromisy z pracodawcą. Dzięki pracy naukowej mogę się zajmować sprawami, które uznaję za ważne i interesujące. Dodatkowo zainspirowali mnie ludzie – prof. Marin Bachvarov, który zaangażował mnie do swoich badań i pisania wspólnych tekstów naukowych jeszcze gdy byłem studentem, oraz rodzice, bez których wsparcia nie zdecydowałbym się na pracę w Uniwersytecie.


Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pana praca?

Z jednej strony, poprzez pracę ze studentami. Kiedy dzielimy się naszą wiedzą i wartościami z przyszłymi specjalistami, pośrednio wpływamy na to jak będzie wyglądała przyszłość. Drugą ścieżką są przedsięwzięcia praktyczne. Sprawia mi ogromną frajdę, kiedy znajdujemy z praktykami wspólne zainteresowania, angażujemy się razem w badania, publikacje czy projekty. Jako geografowie proponujemy rozwiązania, które sprawiają, że nasze funkcjonowanie w przestrzeni jest bardziej odpowiedzialne. W końcu to nasza wspólna przestrzeń, innej nie będziemy mieli.


Jak Pana rozumie pojęcie: zawód naukowca?

 Odpowiem cytatem z serialu „Czarnobyl”, w którym Jared Harris jako Waleri Legasow mówi: „Być naukowcem – to być naiwnym. Skupieni na poszukiwaniu prawdy, nie widzimy, jak niewielu chce, byśmy ją znaleźli. Ale ona zawsze gdzieś jest. Czy ją widzimy czy nie; czy chcemy ją zobaczyć czy nie. Prawda nie dba o nasze chęci ani potrzeby. Nie dba o rządy, ideologie ani religie. Będzie czekać po wsze czasy.” Z mojej perspektywy, prawdziwa nauka możliwa jest wyłącznie w warunkach nieskrępowanej wolności. 

Więcej o pracy dra Tomasza Napierały

LINKEDIN

TWITTER

Wykorzystanie nowych technologii i informacji do opisu przestrzeni turystycznej

Impact of Geographic Distribution of COVID-19 Cases on Hotel

Dorobek naukowy

Materiał źródłowy: dr Tomasz Napierała (Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji, Wydział Nauk Geograficznych)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.