Iwona Śledzińska-Katarasińska

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji

Ukończyła studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Poseł na Sejm RP I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII kadencji. Mandat poselski piastuje nieprzerwanie od 1991 roku. Nieustannie w Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Jako dziennikarz pracowała kolejno w Dzienniku Łódzkim i łódzkiej telewizji a po zwolnieniu z niej w „Głosie Robotniczym” zajmując się głownie przemysłem lekkim.
W latach 1981 – 1991 była członkiem NSZZ Solidarność, na I Zjeździe Solidarności w Hali Oliwii pełniła funkcję sprawozdawcy. Po wystąpieniu 4 grudnia 1981 roku z PZPR, 13 grudnia ma krótko internowana, została objęta zakazem pracy w mediach, oświacie i instytucjach kultury.

W 1989 roku jako pierwszy redaktor naczelny tworzyła łódzki dodatek „Gazety Wyborczej.
W 1990 roku wstąpiła do ROAD. Później należała do Unii Demokratycznej i Unii Wolności, od 2001 roku działa w Platformie Obywatelskiej. Jest członkinią Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej i Zarządu Regionu PO. Do 2006 roku kierowała zarządem regionu łódzkiego Platformy Obywatelskiej.

W 1990 roku została wybrana do łódzkiej rady miejskiej. W 1991 roku po raz pierwszy uzyskała mandat posłanki na Sejm kandydując z listy UD. W 1993 roku i w 1997 roku z powodzeniem ubiegała się o reelekcję. W 1997 była kandydatem na stanowisko ministra kultury i sztuki w gabinecie Jerzego Buzka. Do Sejmu od 2001 roku wybierana z ramienia Platformy Obywatelskiej. W 2015 roku startuje po raz ósmy do Sejmu z czwartego miejsca na liście, zdobywa 5 tysięcy głosów więcej niż w poprzednich wyborach i piastując po raz ósmy z rzędu mandat poselski. Jest jedyną w polskim Sejmie osobą o takim stażu.
W 2010 roku z rekomendacji klubu parlamentarnego PO zasiadła w radzie programowej TVP. W 2014 roku została wybrana na funkcję przewodniczącej tego gremium by w roku 2016 definitywnie zrezygnować z członkostwa w radzie.
Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska zawsze stoi w obronie interesów praw obywateli, podejmując szereg interwencji poselskich. Dzięki jej zaangażowaniu w rozwój łódzkiej kultury m. in. rozpoczęto rewitalizację Księżego Młyna, powołano Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, które ma na celu przywrócenie znaczenia tradycji Łodzi filmowej.

Iwona Śledzińska-Katarasińska zmarła w 2024 roku.