dr hab. Ryszard Miszczyński

Wydział Filozoficzno-Historyczny

dziedzina: nauki humanistyczne > dyscyplina: filozofia

Dotychczas dr hab Ryszard Miszczyński zajmował się filozofią mediów, historią filozofii matematyki i logiki (Łukasiewicz, Leśniewski); w najbliższym czasie w dalszym ciągu chce skoncentrować się  kilku szczegółowych rozwiązaniach Leśniewskiego,  pragnie nieco dokładniej przeanalizować jego współpracę z Tarskim, chce porównać formalizację Leśniewskiego z innymi ówczesnymi projektami.

Temat pracy:
"Intuicyjny formalizm Stanisława Leśniewskiego"

W pracy omówiono podstawy filozofii matematyki Stanisława Leśniewskiego, jednego z najciekawszych filozofów Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Leśniewski oparł swój system podstaw na intuicyjnie uzasadnionych aksjomatach następujących dyscyplin: prototetyka, ontologia, mereologia. Autor pracy przedstawia sposób formalizacji filozofa. Projekt wykonania go określa podejście, które można uznać za jedno z najbardziej precyzyjnych w początkach XX w.  Zwraca uwagę na rolę współpracy uczonego z Alfredem Tarskim.

Odwiedź repozytorium UŁ i przeczytaj tę pracę.

open access

Motto:
W życiu bliska jest mi myśl Leśniewskiego: "mogę (...) odpowiadać tylko za swoje czyny, nie za uczucia", w pracy naukowej: "Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić – to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz." (Albert Einstein).