dr hab. Łukasz Półtorak

Wydział Chemii

dziedzina: nauki ścisłe i przyrodnicze > dyscyplina: nauki chemiczne

 

Na co dzień jest liderem zespołu „Electrochemistry@Soft Interfaces - E@SI”. Zainteresowania naukowe dotyczą szeroko pojętych miękkich granic fazowych i elektrochemii. Zespół skupia się na następujących układach: granice fazowe typu ciecz-ciecz, układy trójfazowe (elektroda stała – faza wodna – faza organiczna), reakcje wspomagane elektrochemicznie, elektrochemiczne osadzanie materii miękkiej, układy biomimetyczne bazujące na fosfolipidach, miniaturyzacja dla elektrochemii oraz elektrochemia dla miniaturyzacji. W swojej pracy skupia się zarówno na aspektach poznawczych jak i czysto praktycznych (opracowanie czujników chemicznych, tworzenie nowych materiałów, chemia analityczna). Nowym kierunkiem badań dr hab Półtoraka jest połączenie dotychczasowych doświadczeń naukowych z technologią druku 3D.   

Temat pracy:
"Elektrochemiczne badania wybranych związków z grupą aminową na niemodyfikowanych oraz modyfikowanych spolaryzowanych granicach fazowych typu ciecz-ciecz"

Rozprawa habilitacyjna dotyczyła badania szeregu zjawisk i reakcji chemicznych, które zachodzą w obrębie granic fazowych typu ciecz-ciecz. Z tego typu układami spotykamy się na co dzień w kuchni mieszając np. wodę z oliwą z oliwek (sos vinegret). Badania opierały się o pomiary elektrochemiczne, które pozwalają na śledzenie przejść jonowych pomiędzy dwoma niemieszającymi się ze sobą fazami. W wyniku prowadzonych badań opracowano szereg czujników chemicznych (np. do oznaczania kokainy w próbkach ulicznych) oraz nowe metody pozwalające na międzyfazową syntezę materiałów funkcjonalnych.  

Odwiedź repozytorium UŁ i przeczytaj tę pracę.

open access

Motto:
"Science is all about communication"  

zdjęcie