O wspólnych projektach i o monografii o Łodzi opowiedzieli: Mateusz Sipa (z Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi) oraz prof. Jarosław Kita z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. O tegorocznej edycji FOTOFESTIWALU mówili prof. Tomasz Ferenc z Katedry Socjologii Sztuki UŁ i dr Bartosz Kałużny z Centrum Komunikacji i PR. Natomiast Natalia Bocian-Trędowicz i dr Agata Matuszewska-Kubicz z Centrum Współpracy z Otoczeniem przybliżyły temat inicjatywy studencko-doktoranckiej Ideathon UniLodz. Finał wydarzenia odbędzie się już 30 czerwca.
prof. Tomasz Ferenc mówi o FOTOFESTIWALU
Monografia „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” na 600-lecie Łodzi – pierwszy tom już w lipcu
Współpracujemy z Uniwersytetem Łódzkim przy wielu projektach, z myślą przyciągnięcia do Łodzi coraz więcej inwestorów i przedstawicieli biznesu, pozycjonowania się jako miejsca, gdzie oferowany jest zasób naukowców odpowiadających potrzebom nowoczesnej gospodarki. Najlepszym przykładem jest ostatnio uruchomiony wspólnie nowy kierunek studiów podyplomowych FinTech, czyli edukacja w obszarze finansów w nowoczesnym wydaniu. Oprócz tego realizujemy program Młodzi w Łodzi – przyciągamy do Łodzi najzdolniejszych maturzystów i dbamy o to, by budować pomost między biznesem a uczelniami. Kolejną wspólną inicjatywą jest program stypendiów dla najzdolniejszych studentów – w zeszłym roku kwota sięgnęła około miliona złotych oraz Zasmakuj studiowania w Łodzi, czy Pomysł na startup! Nasza współpraca to także wspólne działania kulturalne, w tym monografia na 600-lecie Łodzi
– opowiadał Mateusz Sipa, z Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi.
Pięciotomowa monografia będzie najważniejszym wydawnictwem towarzyszącym 600-letniej rocznicy nadania Łodzi praw miejskich przypadającej w tym roku. Całą serią pięciu tomów zajmuje się przewodniczący komitetu redakcyjnego prof. Jarosław Kita z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego:
Trzymam w dłoniach próbny wydruk pierwszego tomu monografii o Łodzi. To fragment pomnika, który każdy może mieć na półce. Pięknie wydana, z mądrą treścią o historii naszego miasta, napisaną przystępnym językiem – dla każdego. Pierwszy tom jest gotowy i 21 lipca pokażemy go w pełnej krasie w Muzeum Miasta Łodzi. Tom drugi wydamy na 11 listopada, trzeci zaplanowany jest na marzec 2024 roku i czwarty ukaże się na zamknięcie roku jubileuszowego, czyli 29 lipca 2024 r. Piąty tom będzie suplementem, historią mówioną.
prof. Jarosław Kita prezentuje próbny wydruk pierwszego tomu monografii o Łodzi
21 lipca zapraszamy do Muzeum Miasta Łodzi na premierę pierwszego tomu. Rozmowę z autorami poprowadzi Ryszard Bonisławski. Na tę okazję sprowadzony zostanie oryginalny dokument lokacyjny (renowacyjny) Łodzi z 1433 r. z Archiwum Diecezjalnego we Włocławku.
Monografia „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”:
- Łódź poprzez wieki. Historia miasta. Dzieje Łodzi do 1820 roku (red. Tadeusz Grabarczyk)
- Łódź poprzez wieki. Historia miasta. 1821-1914 (red. Jarosław Kita)
- Łódź poprzez wieki. Historia miasta. 1914-1945 (red. Przemysław Waingertner)
- Łódź poprzez wieki. Historia miasta. Dzieje Łodzi po 1945 roku (red. Krzysztof Lesiakowski)
- Łódź poprzez wieki. Historia miasta. Suplement. (red. Mariusz Goss)
W projekt zaangażowane są główne instytucje miejskie – Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Biblioteka Miejska w Łodzi, która jest koedytorem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego w tym przedsięwzięciu.
Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie – wyjątkowy podcast o historii Łodzi i wystawa mobilna
Do tej pory ukazały się cztery z siedmiu planowanych w tym sezonie odcinków, poświęcone są: lokacji miasta i Łodzi średniowiecznej, architekturze Łodzi przedprzemysłowej, Łodzi archeologicznej.
Będzie jeszcze mowa m.in. o łódzkiej gwarze i nazewnictwie miejskim, Łodzi rolniczej oraz Łodzi średniowiecznej na tle historii powszechnej ówczesnego świata.
Zaginiony przywilej
Fenomenalna Łódź
Co Łódź kryje pod ziemią?
Po drodze z Wolborza do Łęczycy
Z kolei 15 lipca odbędzie się w Manufakturze wernisaż wystawy prezentującej wybrane treści monografii, którą przygotowuje Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego razem z Archiwum Państwowym w Łodzi. Mobilna wystawa będzie towarzyszyć premierom kolejnych tomów w różnych miejscach na mapie Łodzi (Biblioteka UŁ, MEDIATEKA MeMo, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi).
Współpraca Uniwersytetu Łódzkiego i FOTOFESTIWALU
Współpraca Uniwersytetu Łódzkiego z FOTOFESTIWALEM trwa już ponad 20 lat. Festiwal narodził się na Uniwersytecie Łódzkim, z inicjatywy studentów i wykładowców Instytutu Socjologii ii od tamtej pory uczelnia jest stale zaangażowana merytorycznie i organizacyjnie w działalność festiwalu. W tym roku duża część naszych aktywności przyjęła formę warsztatową. Silnie także zaznacza się nasza niedawno sformalizowana współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi
– wprowadził do tematu dr Bartosz Kałużny z Centrum Komunikacji i PR UŁ.
Prof. Tomasz Ferenc z Katedry Socjologii Sztuki UŁ dodał:
Dzisiaj krąg ludzi tworzących festiwal to kolejne pokolenia osób, z różnych środowisk, z różnymi zainteresowaniami i to bardzo cieszy. Pewnie dlatego to tak pięknie się rozwija. Wydaje mi się, że rzecz, która się nie zmienia, to właśnie bliskość relacji Uniwersytetu Łódzkiego i osób tworzących FOTOFESTIWAL. Na mapie europejskich festiwali jest jednym ze znaczniejszych wydarzeń, co potwierdza lista gości – przyjeżdżają osoby z całego świata.
Zachęcamy do zapoznania się z listą wspólnych przedsięwzięć.
Uwolnij umysł i miej wpływ! Startuje Ideathon Uniwersytetu Łódzkiego
Jak tworzyć kulturę budującą poczucie sprawczości wśród pracowników oraz umożliwiającą pracownikom świadome współtworzenie organizacji? Jak wspierać ludzi w zmianie stylu życia,
aby ograniczyć konsumpcję, a tym samym np. wytwarzanie odpadów, zmniejszenie śladu węglowego? Nad tymi i innymi wyzwaniami pracować będą uczestnicy pierwszej edycji Ideathonu UniLodz.
Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się niemal stu uczestników – studenci i doktoranci łódzkich uczelni. Teraz uczestnicy zostaną zaproszeni na warsztaty Design Thinking (metoda pomocna do tworzenia innowacyjnych rozwiązań), zaprosimy ich również na spotkanie integracyjne, podczas którego poznają skład zespołów i wyzwania, z którymi będą musieli się zmierzyć. Natomiast punktem kulminacyjnym Ideathonu będzie finał 30 czerwca, podczas którego zespoły studencko-doktoranckie będą pracować nad rozwiązaniami i odpowiedziami na wyzwania społeczne i środowiskowe związane z rynkiem pracy, zgłaszane przez partnerów zewnętrznych. Pula nagród dla zwycięskich zespołów wynosi 25 000 złotych
o inicjatywie opowiedziała dr Agata Matuszewska-Kubicz z Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ.
Ideathon UniLodz to inicjatywa, której założeniem jest wypracowywanie przez zespoły studenckie
i doktoranckie rozwiązań odpowiadających na kluczowe wyzwania społeczne i środowiskowe zgłaszane przez partnerów zewnętrznych. Tym samym inicjatywa ta stanowi przykład współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z otoczeniem społeczno-gospodarczym, wpisując się w trzecią misję uczelni i działania na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju (SDGs).
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie wydarzenia.
Eksperci i goście UŁ komentują
Na każde spotkanie zapraszamy ekspertów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w rozmowach z dziennikarzami udzielają wypowiedzi i komentarzy. Spotkanie stwarza możliwość nawiązania kontaktów naukowcom i dziennikarzom i pozwala budować długotrwałe relacje.
O dynamicznej sytuacji militarnej w Ukrainie i scenariuszach ewentualnych wydarzeń opowiadał specjalista prawa międzynarodowego w konfliktach zbrojnych – dr Mateusz Piątkowski z Wydziału Prawa i Administracji. Na spotkaniu była także studentka Anna Ivanusa wraz ze swoją opiekunką dr Barbarą Jundo-Kaliszewską.
Poruszyliśmy także tematy związane ze zbliżającymi się wakacjami:
- prof. Bartosz Kucharski z Wydziału Prawa i Administracji – ubezpieczenia i odszkodowania
- prof. Paweł Baranowski z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego – koszty tegorocznych wyjazdów/urlopów
Spotkania z dziennikarzami – interesujące tematy
Idea śniadań prasowych zakłada regularne spotkania z dziennikarzami i przedstawianie im interesujących tematów z życia uczelni, w miejscu sprzyjającym rozmowom ze smacznym jedzeniem przy kawie. To także okazja do wymiany zdań i dzielenia się pomysłami, które często wynikają spontanicznie.
Fotorelacja ze śniadania prasowego
Tak było na poprzednich śniadaniach prasowych UŁ
Materiał: Iwona Ptaszek-Zielińska, fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Komunikacji i PR
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.