NIEZBĘDNIK DOKTORANTA

KALENDARZ AKADEMICKI

 

Harmonogram wypłat stypendium 2024/2024​​​​​​​

 

Aplikuj o Nagrodę Santander dla studentów i doktorantów UŁ

  • Do 8 kwietnia 2024r. – wyślij aplikację na Santander Open Academy.
  • Do 10 kwietnia 2024r. – poinformujemy Cię czy przechodzisz do drugiego etapu rekrutacji.
  • Do 17 kwietnia 2024r.– uzupełnij formularz aplikacyjny i dołącz wymagane dokumenty.
  • Do 7 maja 2024r. – poinformujemy Cię czy jesteś w gronie zwycięzców.
  • Od 7 do 13 maja 2024r. – potwierdź przyjęcie nagrody na Santander Open Academy.

 

IDUB edycja 2024 – zapowiedzi konkursów i nagród:

IDUB 2024 zapowiedzi konkursów  nagród finansowanych w ramach zwiększonej o 2% subwencji dla Uczelni, które przystąpiły do konkursu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza

  • „Doktoranckie granty badawcze” – ed. 2024

Granty przeznaczone na badania dla słuchaczy studiów III stopnia i uczestników szkół doktorskich UŁ, którzy planują realizować swoje oryginalne pomysły badawcze w dowolnej dyscyplinie nauki. Program jest poświęcony badaniom podstawowym i aplikacyjnym oraz wspiera mobilność młodego naukowca.

Termin uruchomienia konkursu - 18.03.2024 r.

  • „Interdyscyplinarne granty badawcze” – ed. 2024

Głównym celem konkursu jest współpraca naukowców z UŁ z różnych dziedzin i dyscyplin naukowych, jest to nowy konkurs w ramach którego sfinansujemy projekty obejmujące badania interdyscyplinarne

Termin uruchomienia konkursu - maj/czerwiec 2024 r.

  • „Konkurs na tłumaczenie monografii naukowej z języka polskiego na język obcy (kongresowy)” – ed. 2024

Konkurs skierowany do autorów polskiej edycji monografii, która ukazała się w ciągu ostatnich trzech lat, licząc od roku, w którym składany jest wniosek.

Konkurs dedykowany jest dla dziedziny nauk humanistycznych i społecznych.

Termin uruchomienia konkursu - maj/czerwiec 2024 r.

  • “Researcher in Residence” – ed. 2024

Konkurs Researcher in Residence adresowany jest do wyróżniających się naukowców z zagranicy, którzy stopień naukowy doktora uzyskali poza Uniwersytetem Łódzkim. Program umożliwia przyjazdy naukowców reprezentujących wszystkie reprezentowane na UŁ dyscypliny nauki.

Termin uruchomienia konkursu podamy wkrótce

  • „Premie za granty pozyskane ze środków zewnętrznych” – ed. 2024

Celem konkursu Premie za granty jest wyróżnienie osób/zespołów badawczych z Uniwersytetu Łódzkiego najefektywniej pozyskujących środki finansowe ze źródeł zewnętrznych w dowolnej dyscyplinie nauki. Premie te dotyczą pracowników prowadzących działalność naukową i mają stanowić motywację do kolejnych aplikacji, w tym także w ramach prestiżowych konkursów międzynarodowych.

Termin uruchomienia konkursu - grudzień 2024 r.

  • „Premie za publikacje i patenty” - nabór ciągły

Nagrody za publikacje i patenty opublikowane/uzyskane są przyznawane w trybie ciągłym. Specjalnie utworzony fundusz premiujący pracowników Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzących działalność badawczą i osiągających w tej sferze najlepsze rezultaty, niezależnie od dyscypliny. To sposób na docenienie tych spośród członków społeczności Uczelni, którzy wyróżniają się postawą i efektywnością swoich działań.

 

GRANTY WEWNĘTRZNE IDUB #UNILODZ 

WYJAZDY KRAJOWE I ZAGRANICZNE (lodz.pl) 

PROJEKT PROM NA UŁ (lodz.pl)

STYPENDIA DLA MŁODYCH NAUKOWCÓW

WYJAZDY ZAGRANICZNE (lodz.pl)

 

MEDALE i WYRÓŻNIENIA:

Zasady przyznawania wyróżnień studentom i doktorantom za działalność na rzecz i dla dobra Uniwersytetu Łódzkiego

Medale Uniwersytetu Łódzkiego - dla doktorantów: Medal Universitas Lodziensis Alumno Laude Dignissimo

 

NARZĘDZIA IT (lodz.pl)

 

Baza Wiedzy Pracownika: Konferencje (lodz.pl)

PRZEWODNIKI I INSTRUKCJE (lodz.pl)

ETYKA BADAŃ (lodz.pl)

 

UBEZPIECZENIA / PAKIET MEDICOVER SPORT STUDENT / CENTRUM MEDYCZNE VITAPLUS

 

EWALUACJA DZIAŁALNOŚCI NAUKOWEJ (lodz.pl)

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY (lodz.pl)

PROGRAMY STUDIÓW

Poniżej znajdziesz plan kształcenia, program studiów oraz informację o organizacji praktyk:

 

Pliki do pobrania

Poniżej znajdziesz plan kształcenia (siatka programowa), program studiów oraz informację o organizacji praktyk:

Pliki do pobrania

Poniżej znajdziesz plan kształcenia (siatka programowa), program studiów oraz informację o organizacji praktyk:

Pliki do pobrania

DOFINANSOWANIE Z SDNS UŁ

Przekroczenie wysokości diety na fakturze:

Jeżeli na fakturze za konferencję lub nocleg znajdzie się pozycja wyżywienie, które przekracza wartość diety (45 zł/dzień), wówczas kwota ponad stawkę dzienną (stanowiąca przychód) będzie opodatkowana, zgodnie z rozporządzeniem MRiPS z dnia 25 października 2022.

Doktorant zobowiązany jest wówczas do wypełnienia „Informacji do celów podatkowych”, a na koniec roku Dział Płac wystawi PIT, który należy rozliczyć zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podatkowym.

W przypadku delegacji zagranicznej jest analogicznie (stawki są różne w zależności od kraju wyjazdu).

 

Pliki do pobrania

OCENA ŚRÓDOKRESOWA

OCENA ŚRÓDOKRESOWA:

Realizacja IPB (Indywidualnego Planu Badawczego) doktoranta podlega ocenie śródokresowej.

TERMIN

Ocena śródokresowa odbywa się najpóźniej do ostatniego dnia okresu stanowiącego połowę okresu kształcenia określonego w programie kształcenia. W roku przystąpienia przez doktoranta do oceny śródokresowej termin uzyskania przez doktoranta wszystkich zaliczeń i ocen oraz złożenia dokumentacji upływa 10 września. W tym przypadku Dyrektor dokonuje zaliczenia roku do 20 września.

W przypadku osób, które podjęły kształcenie w terminie, który uniemożliwia doktorantowi realizację programu kształcenia zgodnie z kalendarzem akademickim, określonym w odrębnych przepisach, oraz rozpoczęciem przez doktoranta realizacji programu kształcenia od semestru letniego, termin uzyskania przez doktoranta wszystkich zaliczeń i ocen oraz złożenia dokumentacji w roku  przystąpienia przez doktoranta do oceny śródokresowej, upływa 21 dni przed rozpoczęciem semestru letniego (po dwóch latach od momentu rozpoczęcia realizacji programu kształcenia).

KOMISJA EWALUACYJNA

Ocena śródokresowa jest przeprowadzana przez komisję ewaluacyjną, w skład której wchodzą 3 osoby, w tym co najmniej 1 osoba posiadająca stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora w dyscyplinie, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska, zatrudniona poza podmiotem prowadzącym szkołę doktorską. Promotor i promotor pomocniczy nie mogą być członkami komisji.

Komisje ewaluacyjne są powoływane przez Dyrektora indywidualnie dla każdego doktoranta, spośród kandydatów zaproponowanych przez Radę Szkoły, po zaopiniowaniu przez właściwą komisję ds. stopni naukowych w dyscyplinie odpowiadającej dyscyplinie rozprawy doktorskiej doktoranta, najpóźniej na 3 miesiące przed terminem oceny śródokresowej doktoranta.

Na wniosek doktoranta, złożony najpóźniej na 7 dni przed terminem oceny śródokresowej, w obradach komisji może uczestniczyć w charakterze obserwatora przedstawiciel doktorantów. Przedstawiciel doktorantów wskazywany jest na zasadach określonych w przepisach regulujących działalność Samorządu Doktorantów.

PRZEBIEG OCENY ŚRÓDOKRESOWEJ

Komisje ewaluacyjne dokonują oceny śródokresowej doktoranta oraz ewaluacji opieki naukowej doktoranta.

Komisja ewaluacyjna dokonuje oceny doktoranta na podstawie:

1)            efektów realizacji IPB – podsumowanie jest dokonywane na podstawie corocznych sprawozdań doktoranta, zaopiniowanych przez promotora lub promotorów, z 2 lat kształcenia poprzedzających ocenę śródokresową;

2)            rozmowy egzaminacyjnej z doktorantem z zakresu realizacji IPB.

Komisja ewaluacyjna ma możliwość zapoznania się z arkuszami oceny doktoranta wraz z dokumentacją, z 2 lat kształcenia poprzedzających ocenę śródokresową.

W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się możliwość przeprowadzenia rozmowy egzaminacyjnej z doktorantem przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających jej przeprowadzenie na odległość z jednoczesnym przekazem obrazu i dźwięku. Zasady przeprowadzenia rozmowy w ww. trybie określają odrębne przepisy obowiązujące w UŁ. W wyjątkowych sytuacjach członek komisji ewaluacyjnej może uczestniczyć w pracach komisji przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających ich przeprowadzenie na odległość z jednoczesnym przekazem obrazu i dźwięku.

Praca komisji obejmuje:

a) zapoznanie się z dokumentacją doktoranta,

b)przeprowadzenie rozmowy egzaminacyjnej z doktorantem,

c)przygotowanie oceny doktoranta wraz z uzasadnieniem (protokół)

d)ewaluację opieki naukowej doktoranta,

e)przygotowanie wyniku oceny opieki naukowej doktoranta (protokół).

Ocena doktoranta odbywa się z uwzględnieniem ramowych kryteriów oceny, określonych przez Dyrektora szkoły doktorskiej, we współpracy z Radą Szkoły,  przyjętych na podstawie odrębnych przepisów. Ewaluacja opieki naukowej odbywa się z uwzględnieniem ramowych kryteriów oceny, określonych przez Dyrektora szkoły doktorskiej, we współpracy z Radą Szkoły, przyjętych na podstawie odrębnych przepisów.

 

WYNIK OCENY ŚRÓDOKRESOWEJ

 

Ocena śródokresowa doktoranta kończy się wynikiem pozytywnym albo negatywnym. Komisja ewaluacyjna przygotowuje pisemne uzasadnienie oceny śródokresowej dla każdego doktoranta. Wynik oceny wraz z uzasadnieniem jest jawny. W przypadku negatywnego wyniku oceny śródokresowej doktoranta skreśla się z listy doktorantów szkoły doktorskiej.

Ocena komisji w zakresie opieki naukowej przedstawiana jest w formie pisemnej Dyrektorowi szkoły doktorskiej oraz promotorowi lub promotorom albo promotorowi i promotorowi pomocniczemu.

ZAKOŃCZENIE KSZTAŁCENIA W SZKOLE DOKTORSKIEJ I POSTĘPOWANIE W SPRAWIE NADANIA STOPNIA

Kształcenie doktorantów w szkole doktorskiej trwa 8 semestrów i kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej.

Harmonogram przygotowania rozprawy doktorskiej oraz termin jej złożenia określany jest
w indywidualnym planie badawczym doktoranta.

Doktorant, który złożył rozprawę doktorską w terminie wcześniejszym niż termin ukończenia kształcenia przewidziany w programie kształcenia, otrzymuje stypendium doktoranckie do dnia, w którym upływa termin ukończenia kształcenia, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy.

 

ZŁOŻENIE PRACY W SZKOLE DOKTORSKIEJ

Doktorant składa rozprawę doktorską łącznie 2 razy:

  1. pierwszy raz: na zakończenie kształcenia w Szkole Doktorskiej, na zasadach określonych w Regulaminie Szkoły Doktorskiej.

Doktorant przedkłada ukończoną rozprawę doktorską promotorowi lub promotorom. Obowiązkiem promotora jest sprawdzenie pracy w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym. Raport z systemu antyplagiatowego stanowi załącznik do opinii promotora. 

Warunkiem przedłożenia promotorowi lub promotorom rozprawy doktorskiej jest uzyskanie zaliczeń i ocen, wynikających z programu kształcenia, oraz złożenie dokumentacji przebiegu kształcenia.

Po sprawdzeniu pracy promotor lub promotorzy wydają opinię na temat przedłożonej rozprawy.

Złożenie do Dyrektora rozprawy doktorskiej wraz z formularzem złożenia rozprawy doktorskiej  (załącznik nr 1) oraz opinią promotora lub promotorów (załącznik nr 2)  kończy kształcenie doktoranta. Szkoła Doktorska wydaje zaświadczenie o ukończeniu kształcenia.

Rozprawa ta pozostaje w aktach osobowych doktoranta w Szkole Doktorskiej.

  1. drugi raz: przy wszczęciu postępowania o nadanie stopnia doktora na zasadach określonych w Regulaminieokreślającym szczegółowy tryb postępowania w sprawie nadania stopnia doktora i doktora habilitowanego w Uniwersytecie Łódzkim (https://www.bip.uni.lodz.pl/stopnie-naukowe/akty-prawne)

 

ZAKOŃCZENIE KSZTAŁCENIA W SZKOLE DOKTORSKIEJ - PRZEDŁUŻENIE

Termin złożenia rozprawy doktorskiej może być przedłużony, nie dłużej jednak niż o 2 lata, na zasadach określonych w regulaminie szkoły doktorskiej. W czasie przedłużenia terminu złożenia rozprawy doktorskiej doktorant zachowuje status doktoranta, z zastrzeżeniem że okres pobierania stypendium doktoranckiego w szkołach doktorskich nie może być dłuższy niż 4 lata.

Na wniosek doktoranta Dyrektor może przedłużyć termin złożenia rozprawy doktorskiej w przypadku:

1) czasowej niezdolności do odbywania kształcenia spowodowanej chorobą;

2) konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny;

3) konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 4. roku życia lub dzieckiem

    posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności;

4) udziału w grancie związanym z realizacją rozprawy doktorskiej;

5) modyfikacji IPB związanej ze zmianą promotora w związku z jego długotrwałą

     nieobecnością lub śmiercią albo przeniesieniem się doktoranta z innej szkoły doktorskiej;

6) modyfikacji IPB związanej z zawieszeniem kształcenia w związku z urlopem macierzyńskim;

7) innych szczególnych sytuacji losowych.

 

Wniosek o przedłużenie terminu złożenia rozprawy doktorskiej(załącznik nr 3) doktorant składa do Dyrektora szkoły, nie wcześniej niż po ocenie śródokresowej. Do wniosku o przedłużenie terminu złożenia rozprawy doktorskiej doktorant dołącza zmodyfikowany IPB (dotyczy – aktualizacji IPB wynikającej z przedłużenia terminu złożenia rozprawy) (załącznik nr 4).

W przypadku  odmowy przedłużenia terminu złożenia rozprawy doktorskiej doktorantowi przysługuje odwołanie do Rektora UŁ w terminie 14 dni od daty otrzymania rozstrzygnięcia. Rozstrzygnięcie Rektora UŁ jest ostateczne.

 

Szczegółowych informacji dotyczących postępowania w sprawie nadania stopnia doktora w dziedzinie NAUKI  SPOŁECZNE udzielają :

Komisja Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie:

ekonomia i finanse

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny   ul. POW 3/5,  90-255 Łódź

Edyta Rzepecka, tel. 42 635-53-55, edyta.rzepecka@uni.lodz.pl

 

Komisja Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie:

nauki socjologiczne

       Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny   ul. POW 3/5,  90-255 Łódź

              Aleksandra Sulwińska-Kuraś, tel. 42 635-53-55, aleksandra.kuras@uni.lodz.pl

 

Komisja Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie:

gospodarka społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna

Wydział Nauk Geograficznych  ul. Narutowicza 88,  90-139 Łódź

Angelika Bierut-Mordylak, tel. 42 665-59-12, angelika.bierut@geo.uni.lodz.pl

 

Komisja Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie:

nauki o polityce i administracji

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, ul. Składowa 43,  90-127 Łódź

dr Bożena Walicka, tel. 42 635-42-72, bozena.walicka@uni.lodz.pl

 

Komisja Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie:

nauki o zarządzaniu i jakości

Wydział Zarządzania  ul. Matejki 22/26,  90-237 Łódź

Renata Tyrpiał, tel. 42 635-62-19, renata.tyrpial@uni.lodz.pl   

Monika Mysiakowska, tel. 42 635-62-14, monika.mysiakowska@uni.lodz.pl

 

Komisja Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie:

nauki prawne

Wydział Prawa i Administracji   ul. Kopcińskiego 8/12,  90-232 Łódź

Katarzyna Kazulak-Łozak, tel. 42 635-40-41 kazulak@wpia.uni.lodz.pl        

Katarzyna Godecka, tel. 42 635-63-59, katarzyna.godecka@wpia.uni.lodz.pl

 

Komisja Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinach:

pedagogika i psychologia

Wydział Nauk o Wychowaniu  ul. Pomorska 46/48,  91-408 Łódź

Agnieszka Śliwerska, tel. 42 665-57-20, agnieszka.sliwerska@now.uni.lodz.pl

 

 

Pliki do pobrania

STYPENDIA

INFORMACJE NA TEMAT STYPENDIUM DLA WYBITNYCH MŁODYCH NAUKOWCÓW

Stypendium dla wybitnych młodych naukowców może otrzymać osoba, która w dniu przyznania stypendium posiada status młodego naukowca i wykazała się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.

Stypendium jest przyznawane na okres nie dłuższy niż 3 lata (36 miesięcy). Maksymalna jego wysokość nie może przekroczyć 5390 zł miesięcznie.

Kwestie przyznawania stypendiów ministra dla wybitnych młodych naukowców regulują przepisy:

a) art. 360, art. 361 i art. 363 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j.Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.) oraz

b) rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców (t.j.Dz.U. 2022 poz. 428).

Młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która:

1) jest doktorantem lub nauczycielem akademickim – i nie posiada stopnia doktora albo

2) posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i jest zatrudniona w podmiocie.

Za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej młodego naukowca uważa się:

1) autorstwo lub współautorstwo monografii naukowej lub rozdziału w monografii naukowej wydanej przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie MEiN;

2) autorstwo lub współautorstwo artykułu naukowego opublikowanego w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie tych czasopism i materiałów MEiN;

3) kierowanie projektem badawczym o wysokim poziomie innowacyjności finansowanym w ramach konkursu ogólnokrajowego albo międzynarodowego;

4) zastosowanie praktyczne wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, w tym udzielony patent krajowy lub zagraniczny lub wdrożenie wyników działalności naukowej w innej formie;

5) odbycie zagranicznego stażu trwającego co najmniej trzy miesiące w podmiocie o wysokim prestiżu;

6) otrzymane stypendium zagraniczne;

7) autorstwo, współautorstwo lub wykonanie dzieła artystycznego stanowiącego znaczący wkład w rozwój kultury i sztuki, które zostało zaprezentowane na przeglądzie, festiwalu, koncercie lub wystawie, w obiegu kinowym, scenicznym lub telewizyjnym albo w przestrzeni publicznej;

8) uzyskanie nagrody indywidualnej lub znaczący udział w powstaniu osiągnięcia, za które uzyskano nagrodę zespołową w konkursie, na przeglądzie lub festiwalu muzycznym, teatralnym, filmowym, plastycznym lub architektonicznym o wysokim prestiżu i o zasięgu międzynarodowym, z wyłączeniem nagród uzyskanych w konkursach organizowanych w ramach międzynarodowych konferencji naukowych oraz nagród w postaci stypendiów krajowych lub zagranicznych

Młody naukowiec może wskazać swoje najlepsze osiągnięcia z całego okresu pracy naukowej, które zostały zrealizowane do 30 listopada danego roku.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie internetowej MEiN (wraz z informacją o aktualnym naborze wniosków):

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/stypendia-dla-mlodych-naukowcow

 

 

Pliki do pobrania

PUBLIKACJE

Pliki do pobrania

Jest to system informacji o działalności naukowej pracowników Uniwersytetu Łódzkiego. Korzystanie z ScienceON umożliwia informowanie o wynikach prowadzonych badań, uzyskiwanych patentach i certyfikatach.

Informacje o publikacji należy wprowadzać do ScienceOn w terminie 30 dni od ukazania publikacji w wersji ostatecznej (ten i inne terminy – vide Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 47 Rektora UŁ z dnia 17.01.2023 r.).

W Portalu Pracowniczym znajdą Państwo szczegółowe informacje pod linkiem: Uczelniany System Informacji o Osiągnięciach ScienceON

Do opracowań poszczególnych zagadnień odsyła menu po lewej stronie oraz zakładka "Pliki do pobrania" w prawym górnym rogu ekranu.

 

PROJEKTY I GRANTY

Pliki do pobrania

Informacje o konkursach dla doktorantów w ramach grantów NCN (wraz z tematyką badań) znajdują się na stronie NCN.

Centrum Szkół Doktorskich Uniwersytetu Łódzkiego w okresie od 01.01.2024 do 31.12.2026 realizuje projekt „Smarter, Faster, Better – Internacjonalizacja szkół doktorskich Uniwersytetu Łódzkiego” w ramach programu STER finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Więcej informacji na stronie projektu.

 

Wyniki konkursu nr 1/2024 (Działanie 2 – staże mobilnościowe) z dnia 27.05.2024 r.:

 

Pliki do pobrania

INNE

Zapraszamy na stronę ubezpieczeń w Strefie Doktoranta

 

Ubezpieczenia społeczne

Doktoranci, którzy pobierają stypendium doktoranckie, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu.

Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i objęcie nim następuje na pisemny wniosek doktoranta.

Okres ubezpieczeń społecznych

Doktoranci podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu w okresie otrzymywania stypendium doktoranckiego.

Finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne

Składki na ubezpieczenia społeczne są współfinansowane przez doktoranta (ubezpieczony) i Uniwersytet Łódzki.

Składkę na ubezpieczenie chorobowe finansuje w całości, z własnych środków, sam ubezpieczony – doktorant.

Zbiegi tytułów

Doktorant, który jest dodatkowo:

- pracownikiem,

- członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej,

- członkiem rady nadzorczej pobierającym wynagrodzenie z tego tytułu,

- pobiera świadczenie szkoleniowe, świadczenie socjalne, zasiłek socjalny albo wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie,

podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym ze wszystkich tych tytułów, bez względu na wysokość stypendium.

W przypadku gdy doktorant, który otrzymuje stypendium doktoranckie jest jednocześnie rencistą podlega ubezpieczeniom społecznym dobrowolnie.

 

Ubezpieczenie zdrowotne

Doktoranci podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Do ukończenia 26 roku życia doktorant powinien być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego u swoich rodziców.

Wyjątkiem są doktoranci, którzy mają inny tytuł do tego ubezpieczenia, tj. doktorant:

- wykonuje umowę o pracę,

- jest zleceniobiorcą,

- prowadzi pozarolniczą działalność.

Od tych wyjątków składkę zdrowotną płaci pracodawca/zleceniodawca.

Doktoranci u których nie zachodzą powyższe wyjątki i nie mają możliwości zgłoszenia u rodziców (rodzice niepracujący), są zgłaszani przez UŁ do ubezpieczenia - składkę w całości płaci UŁ.

Po ukończeniu 26 roku życia ubezpieczenie u rodziców wygasa. Doktorant powinien zgłosić się do Centrum Szkół Doktorskich w celu złożenia deklaracji do ubezpieczenia zdrowotnego.

Okres ubezpieczenia zdrowotnego

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje z dniem złożenia oświadczenia o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, nie wcześniej  jednak niż z dniem rozpoczęcia pierwszego semestru kształcenia, a wygasa z dniem ukończenia kształcenia w szkole doktorskiej albo skreślenia z listy doktorantów.

Finansowanie składki zdrowotnej

Składkę na to ubezpieczenie opłaca płatnik – Uniwersytet Łódzki.

Zmiany danych - WAŻNE

Wszelkie zmiany w danych osobowych: zmiana nazwiska, adresu zamieszkania, nadanie PESEL, podjęcie pracy zarobkowej na etacie, czy innej umowie, powinien niezwłocznie zgłosić do Centrum Szkół Doktorskich  celem aktualizacji w systemach.

www.zus.pl/-/ubezpieczenia-spoleczne-i-zdrowotne-doktorantow